Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2016 23:00 Αθλητισμός

Νίκη με σφραγίδα Πασκουάλ

Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός για ένα ημίχρονο και επικράτησε εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με 70-59 σημειώνοντας την 3η του νίκη στην EuroLeague.

Λένε ότι σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση! Και όχι άδικα. Από τη στιγμή που ο Νικ Καλάθης βρήκε τη χαμένη του ψυχολογία στο Μπάμπεργκ, μπόρεσε να πραγματοποιήσει μία «back to back» εξαιρετική εμφάνιση, οδηγώντας τους «πράσινους» στη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 70-59 η οποία ήταν η τρίτη μετά τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές της διοργάνωσης.

Εκτός του Ελληνοαμερικανου γκαρντ, ο οποίος πρόσφερε τα μέγιστα και στις δύο πλευρές του παρκέ αν και δεν χρειάστηκε να «φλερτάρει» τόσο πολύ με το «triple double figure», το μεγάλο κέρδος ήταν η εμφάνιση του Τζέιμς Γκιστ. Ο Αμερικανός φόργουορντ θυμήθηκε, τον παλιό, καλό του εαυτό και ήταν ο x factor για να μπορέσει ο Παναθηναϊκός να κρατήσει μια διαφορά στο σκορ και -ουσιαστικά- να μην απειληθεί ποτέ από τους Σέρβους.

Βέβαια στην τελευταία περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας πήγε να... λαχταρήσει τους «πράσινους» αφού μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου είχε «ροκανίσει» τη διαφορά στη μέση (63-53) και έδειχνε ότι μπορεί να κάνει τη μεγάλξ ανατροπή. Ομως σε εκείνο το σημείο ο Τσάβι Πασκουάλ χρησιμοποίησε και πάλι το αρχικό του σχήμα, με τον Καλάθη στον «άσο» και δίπλα του, τους τέσσερις Αμερικανούς (Ρίβερς, Φελντέιν, Γκιστ, Σίνγκλετον) και επανέφερε τη.. τάξη στο ΟΑΚΑ. .

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παναθηναϊκός Superfoods τα έκανε όλα... σωστά! Πίεση στην άμυνα και εύκολο καλάθι στο ανοικτό γήπεδο. Ο Τζέιμς Γκιστ έμοιαζε... αναγεννημένος με τον Πασκουάλ στον πάγκο, ενώ ο Νικ Καλάθης συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στη Γερμανία. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 8/8 δίποντα (αλλά και 1/7 τρίποντα) με αποτέλεσμα να έχουν αρχίσει το «χτίσιμο» της διαφοράς.

Ο Κέι Σι Ρίβερς επιβεβαίωνε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, τόσο με τα περιφερειακά του σουτ, όσο και με τα «ντράιβ» που επιχείρησε. Αντίθετα ο Ερυθρός Αστέρας τα περίμενε όλα από τον Ογκνιεν Κούζμιτς, ο οποίος είχε πετύχει τους 13 πόντους του στο πρώτο μισό του αγώνα. Με 11/28 σουτ ο Αστέρας (6/8 ο Κούζμιτς και 5/20 οι υπόλοιποι!!) το «τριφύλλι» απλοποίησε το έργο του και βρέθηκε να προηγείται με 23 πόντους διαφορά (41-18) συνδυάζοντας το θέαμα με την ουσία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα είχε 17/21 δίποντα (!) δηλαδή ποσοστό της τάξεως του 81%!

Πηγή: gazzetta.gr