Κυριακή 30 Απριλίου 2017 21:35 Αθλητισμός

Με το μυαλό στον τελικό η Ένωση

Ισόπαλος 1-1 ολοκληρώθηκε ο αγώνας ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ που έγινε στους «Ζωσιμάδες» στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Λίλα στο 38΄, ενώ ο Πατίτο Ροντρίγκες ισοφάρισε στο 80΄.

Ο τελικός του κυπέλλου είναι προτεραιότητα για την Ενωση και αυτό αποδείχθηκε στους Ζωσιμάδες, όπου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Με τους Τσιγκρίνσκι-Σιμόες να είναι οι μόνοι βασικοί που επιλέχθηκαν για την αρχική 11άδα, ο Μανόλο Χιμένεθ βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους παίκτες του, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι αυτό θα είχε επιπτώσεις στην απόδοση της ομάδας του. Αυτό φάνηκε στο πρώτο 45λεπτο, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΣ προηγήθηκε με το γκολ του Λίλα και την λάθος αντίδραση του Μπάρκα, αλλά στην επανάληψη η ΑΕΚ ανέβηκε, ισοφάρισε με γκολάρα Πατίτο και είχε ευκαιρία για να πάρει και τη νίκη.