Image
Πέμπτη 17 Αυγούστου 2017 23:40 Αθλητισμός

Την «πάτησε» και μετά την… πάτησε ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκος για 68 λεπτά τα έκανε όλα σωστά και η πρόκριση ήταν στο χέρι του. Όμως η κατάρρευσή του δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη από τη Μπιλμπάο, που πέτυχε τρία γκολ σε έξι λεπτά και πλέον κάνει τα πράγματα εξαιρετικά δύσκολα για τη ρεβάνς.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης αναγκαστικά λόγω του τραυματισμού του Ουσμάν Κουλιμπαλί αναγκάστηκε να αλλάξει την επιτυχημένη συνταγή των παιχνιδιών με την Καμπάλα. Ο Νούνο Ρέις ήταν εκείνος που ξεκίνησε βασικός στο δεξί άκρο της άμυνας.

Ο Βλαχοδήμος υπερασπίστηκε την εστία του «τριφυλλιού». Αριστερό μπακ ο Χουλτ, δεξί ο Ρέις και ο Μολέδο με τον Κουτρουμπή στο κέντρο της άμυνας. Κουρμπέλης και Ζέκα στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Αριστερό εξτρέμ ο Καμπέσας, δεξί ο Λουντ, ο Άλτμαν σε επιτελικό ρόλο και στην κορυφή του 4-4-1-1 ο Μολίνς.

Στον αντίποδα ο Κίκο Θιγάντα, ξεκίνησε με 4-2-3-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο και τον Ερέριν κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ τον ντε Μάρκος, αριστερό τον Μπαλενσιάγκα και τους Λαπόρτ, Ετσέι τα στο κέντρο των μετόπισθεν. Μπενιάτ και Βέσγκα τα αμυντικά χαφ. Μουνιαϊν, Γκαρσία και Λέκουε στην μεσοεπιθετική τριπλέτα και αιχμή του δόρατος ο Αντούριθ.

Ο Παναθηναϊκός έκανε το τέλειο ημίχρονο κόντρα στους Ισπανούς. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη παρουσιάστηκε άριστα διαβασμένη, απόλυτα συγκεντρωμένη πάνω στο χορτάρι και η εικόνα του «τριφυλλιού» παρέπεμπε σε μια καλοκουρδισμένη μηχανή με έντεκα γρανάζια που το ένα λειτουργούσε για το άλλο και όλα μαζί για το σύνολο.

Οι «πράσινοι» είχαν απάντηση στην πίεση ψηλά των Βάσκων και δεν ρίσκαραν ούτε στιγμή να πουλήσουν «κατοχή» έξω από την περιοχή. Όσες φορές δεν υπήρχαν οι προϋποθέσεις, ο Παναθηναϊκός σήκωνε την μπάλα με στόχο το κεφάλι του Μολίνς ή του Άλτμαν. Όταν ο αντίπαλος είχε την μπάλα, οι γηπεδούχοι ήταν σωστά τακτοποιημένοι στα 2/3 του αγωνιστικού χώρου και κατάφεραν να βγάλουν... off την επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που έπρεπε σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού και πιστοποίησε την εξαιρετική του εικόνα για τα δεδομένα της αναμέτρησης, όντας απόλυτα κυνικός στο επιθετικό τρίτο! Στο 29' δημιούργησε την πρώτη του και μοναδική μεγάλη ευκαιρία και σε αντίθεση με όσα έκανε κόντρα στην Καμπάλα, την έστειλε στο πλεκτό! Ο Λουντ μετά από σέντρα του Καμπέσας και κεφαλιά του Μολίνς, έκανε μία φανταστική, made in... Brazil ενέργεια, χόρεψε τον Ντε Μάρκος, μπήκε περιοχή και με το δεξί έγραψε το 1-0 και τρέλανε την Λεωφόρο!

Με φόρα από το πρώτο ημίχρονο μπήκε ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη και έφτιαξε το καλύτερο δυνατό σενάριο στην αρχή του δευτέρου μέρους. Μια ατομική ενέργεια του Λουντ έφερε ανισορροπία στην άμυνα της Αθλέτικ, η μπάλα έφτασε στον Καμπέσας και ο νεαρός εξτρέμ «πυροβόλησε» με το αριστερό για το 2-0!

Το «τριφύλλι» από νωρίς είχε σκορ που τον έβαζε γερά στο κόλπο της πρόκρισης και απλά έπρεπε να διαχειριστεί σωστά αυτό το προβάδισμα! Μέχρι το 68' οι Βάσκοι ήταν ακίνδυνοι, πιο πολύ φαινόταν πως θα έρθει ένα τρίτο «πράσινο» γκολ παρά αυτό που ακολούθησε στην πραγματικότητα...

Το τέρμα του Αντούριθ στο 68' μείωσε το σκορ για τους Βάσκους και σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός κατάρρευσε. Το όνειρο έγινε εφιάλτης μέσα σε έξι λεπτά. Στο 71' ο Ντε Μάρκος έπιασε ξανά την άμυνα στον ύπνο για το 2-2 και στο 74΄ ο Αντούριθ με πέναλτι έφερε την ολική ανατροπή στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός πέταξε ότι είχε χτίσει στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς αν και θα μπορούσε στις καθυστερήσεις να μείνει ζωντανός. Το τετ-α-τετ του Δώνη, όμως δεν κατέληξε στα δίχτυα, το 2-3 παρέμεινε μέχρι το τέλος και πλέον η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη θέλει μία άνευ προηγουμένου υπέρβαση στην χώρα των Βάσκων για να περάσει. Πράγματα που δεν γίνονται και κάθε μέρα...

Πηγή: gazzetta.gr