Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2017 21:05 Αθλητισμός

Πρεμιέρα με το δεξί για Παναχαϊκή

Με το γκολ πέναλτι του Ελευθεριάδη, η Παναχαϊκή επικράτησε 1-0 της Καρδίτσας στην πρεμιέρα του Κυπέλλου και ελπίζει ότι μπορεί να μπει... σφήνα στη μάχη της πρόκρισης!

Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι κόντεψαν να… βγάλουν τα μάτια τους, όταν το γύρισμα του Μπουτζίκου ανάγκασε τον Βρονταρά σε υπερπροσπάθεια για να βγάλει τη μπάλα κόρνερ. Στο 17’ με τη σειρά τους απείλησαν, αλλά το σουτ του Πολίμου κατέληξε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι της εστίας της Αναγέννησης.

Ο Τζέκος στο 39’ είχε καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ ο Γκέσιος στο 45’ σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Γκέκας απέκρουσε με δυσκολία. Μετά απ’ αυτό, δεν καταγράφεται άλλη φάση στο πρώτο ημίχρονο ως αξιόλογη, με τις δυο ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις σε ένα 45λεπτο με δυνατές μονομαχίες και αρκετές φάσεις.

Στην επανάληψη οι Πατρινοί κυριάρχησαν στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφερναν να δημιουργήσουν απειλητικές φάσεις, έως το 79’.  Τότε ο Στεργίδης μπήκε στην περιοχή της Αναγέννησης από δεξιά, ανατράπηκε από τον Ποζατζίδη, με τον Μαρκαντωνάτο να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Ελευθεριάδης ευστόχησε και άνοιξε το σκορ για την Παναχαϊκή, που έμεινε σε θέση «οδηγού» ως το τέλος.

Πηγή: gazzetta.gr