Κυριακή 24 Σεπτεμβρίου 2017 20:50 Αθλητισμός

Σκόρπισε την ΑΕΛ στους… τέσσερις ανέμους

«Πάρτι» έκανε σήμερα ο Πανιώνιος κόντρα στη Λάρισα. Το τελικό 4-1 τον αδικεί ως έναν βαθμό καθώς απώλεσε αρκετές κλασικές ευκαιρίες για να σημειώσει και άλλα γκολ, απέναντι σε έναν αντίπαλο που στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε το πρώτο του κόρνερ στο ματς.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το κλασικό τους 4-2-3-1. Ο Κότνικ ήταν κάτω από τα γκολπόστ, οι Βλάχος, Γκιοατά, Μπανανά, Χατζισαφί στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, οι Κόρμπος, Σαββίδης στο «6-8», οι Λάμπρου, Σπιριντόνοβιτς στα άκρα, ο Μασούντ «δεκάρι» και ο Γεσίλ στη κορυφή της επίθεσης.

Η Λάρισα από την πλευρά της παρατάχθηκε με ένα… περίεργο 4-4-2, όπου ο Μπόζοβιτς ήταν στο κέντρο, οι Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Γουάλας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, ο Φατιόν «κόφτης», οι Λαγός, Γιαννιτσάνης εσωτερικοί μέσοι, ο Κρητικός «δεκάρι» και οι Ναζλίδης, Κριζμάν στην επίθεση.

Κυρίαρχοι οι γηπεδούχοι

Ο «ρόμβος» των φιλοξενουμένων φαίνεται πως... μπέρδεψε τους ίδιους, καθώς στα πρώτα 20 με 25 λεπτά έδειχναν πολλές φορές να χάνουν τις θέσεις τους και πήγαιναν στον πάγκο για να πάρουν οδηγίες. Αυτόματα γίνεται εύκολα αντιληπτό πώς οι «κυανέρυθροι» κυριαρχούσαν στο γήπεδο και έφταναν με χαρακτηριστική ευκολία στα καρέ των «βυσσινί». Μέχρι την ανάπαυλα είχαν ήδη πετύχει ένα γκολ (με τον Λάμπρου στο 33') και είχαν απειλήσει – όχι απλά τελικές, αλλά καλές στιγμές – με τους Μασούντ (1', 45' δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ), Χατζισαφί (2', 42'), Γεσίλ (13', 21', 32' μετά από εξαιρετική ατομική του ενέργεια, ενώ στη φάση συμμετείχε και ο Σπιριντόνοβιτς),  Σπιριντόνοβιτς (19', 22') και Λάμπρου (29' πολύ ωραίο γυριστό σουτ). Την ίδια στιγμή οι «βυσσινί» είχαν μόνο μία καλή στιγμή και αυτή με στημένη μπάλα (44' Γιοβάνοβιτς) και το 1-0 που έχαναν, σε μεγάλο  βαθμό τους... κολάκευε.

Τελείωσε νωρίς στην επανάληψη το ματς

Το ματς ουσιαστικά τελείωσε  στο 50', όταν ο Γεσίλ διπλασίασε τα τέρματα των «κυανέρυθρων», οι οποίοι μπήκαν μετά την ανάπαυλα έχοντας το πόδι πατημένο στο γκάζι. Η Λάρισα έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και πλέον η έκταση του σκορ ήταν ξεκάθαρο πώς θα εξαρτώταν από το πού και πότε θα σταματούσαν οι γηπεδούχοι. Οι οποίοι συνέχισαν να απειλούν (Γεσίλ 54', 59΄, Γκιοατά 58', Κόρμπος 65', Λάμπρου 73') και τελικά πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα (Σπιριντόνοβιτς 67', Μασούρας 77').

Οι φιλοξενούμενοι απλά... παρακολουθούσαν και στις καθυστερήσεις πέτυχαν το γκολ της τιμής με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντόνι.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Β. Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά (81' Σταυρόπουλος), Χατζισαφί, Κόρμπος, Σαββίδης, Μασούντ (79' Πινιώτης), Λάμπρου, Γεσίλ (64' Μασούρας), Σπιριντόνοβιτς

ΑΕΛ ΙΤζάκι Ματάισεν): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός (16' λ.τ. Κούσας), Κριζμάν (83' Περόνε), Ναζλίδης, Κρητικός (46' Ντέλετιτς), Γιαννιτσάνης

Πηγή: gazzetta.gr