Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 23:25 Αθλητισμός

Δύσκολη νίκη ΠΑΟΚ επί του Πλατανιά

Μέχρι τον αγώνα με τον Πλατανιά ο ΠΑΟΚ είχε μία εκτός έδρας νίκη και αυτή στην βόρεια Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Ξάνθη. Οι Θεσσαλονικείς έχοντας μάθει πως η ΑΕΚ είχε φέρει το 0-0 με τον Απόλλωνα, ήθελαν ακόμα περισσότερο το τρίποντο για να φτάσουν τους 31 βαθμούς, όσους και οι... κιτρινόμαυροι.

Ένα τρίποντο που έστω και δύσκολα κατάφεραν να κερδίσουν επικρατώντας με 1-0. Ένα γκολ που πέτυχε ο Στέλιος Μαλεζάς και ήταν το μοναδικό που νίκησε τον ανίκητο ως εκείνη την στιγμή Κοκκαλά και το οποίος έδωσε τους πολύτιμους βαθμούς στους Θεσσαλονικείς.

Από την πλευρά τους οι Χανιώτες, πάλεψαν και με το παραπάνω, αλλά δεν μπόρεσαν ούτε τώρα να φύγουν από το ματς έστω με έναν βαθμό και πλέον έχουν μείνει εξαιρετικά πίσω στον βαθμολογικό πίνακα. Τόσο πίσω που θα πρέπει στον δεύτερο γύρο να κάνουν φοβερή ανατροπή για να μπορέσουν να παραμείνουν στην κατηγορία. Σήμερα πάντως φωνάζουν σωστά για το γκολ του Γκρζέλτσακ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο πέμπτο λεπτό.

Γκολ που κακώς ακυρώθηκε και τριπλή ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο που ήταν κακό και είχε φάσεις μόνο στο ξεκίνημα και στο τέλος του. Αρχικά στο ξεκίνημα και συγκεκριμένα στο 5' ο Γκρζέλτσακ σκόραρε με κεφαλιά από κανονική θέση με τον βοηθό να δίνει οφσάιντ. Ο Πολωνός όπως έδειξε το ριπλέι έφυγε από κανονική θέση, αλλά ο βοηθός έκανε το λάθος βλέποντας τρεις συμπαίκτες του να είναι σε αντικανονική θέση.

Από εκείνο το λεπτό, έως και το τέλος του ημιχρόνου δεν έγινε καμία φάση, μέχρι να φτάσουμε στο 44'. Στο σημείο εκείνο ο Κοκκαλάς αρχικά έδιωξε εξαιρετικά το φάουλ του Πέλκα και μετά και πάλι ήταν εκεί για να διώξει την προσπάθεια του Μαουρίσιο. Ο τερματοφύλακας του Πλατανιά ήταν εκεί και στην συνέχεια της φάσης, όταν νίκησε τον Βαρέλα στην κεφαλιά που έκανε, κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Καλύτερος ρυθμός και λυτρωτής ο Μαλεζάς

Στο δεύτερομ μέρος ο ρυθμός ήταν σαφώς πιο γρήγορος, με τον ΠΑΟΚ να βγαίνει μπροστά και να ζητάει το γκολ που θα του έδινε τη νίκη. Ένα γκολ που πέτυχε ο Μαλεζάς στο 56' και αφού πρώτα πέντε λεπτά πιο νωρίς ο Πασχαλάκης που ακόμα δεν έχει δεχθεί γκολ στα παιχνίδια που αγωνίζεται, έκανε τραγικό λάθος χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει ο Δημούτσος.

Στο 56' όμως οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Κρέσπο να βρίσκει με κεφαλιά πάσα τον Μαλεζά και αυτός με προβολή να νικάει τον Κοκκαλά και να διαμορφώνει το τελικό 0-1. Από εκείνο το σημείο και οι δύο ομάδες έχασαν ευκαιρίες με τον ΠΑΟΚ να κρατάει το μηδέν και να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Πηγή: gazzetta.gr