Κυριακή 22 Ιουλίου 2018 19:20 Αθλητισμός

Είχε ένα ημίχρονο… ελπίδας ο νεανικός Παναθηναϊκός

Ο «Παναθηναϊκός ειδικών συνθηκών» στο 1ο ημίχρονο της φιλικής ήττας από την Αντβέρπ (2-1) προηγήθηκε με την γκολάρα του Στάικου κι έδειξε θετικά σημάδια ομάδας που θα παλέψει για την αξιοπρέπεια της.

Ο Γιώργος Δώνης έχει καταστήσει σαφές πως η τακτική βάση του φετινού Παναθηναϊκού θα είναι το 3-4-2-1 και αυτή ήταν η διάταξη και στο δεύτερο φιλικό, απέναντι στην Αντβέρπ.

Η μόνη αλλαγή σε σχέση με το φιλικό κόντρα στην ΑΖ, αφορούσε την μεσαία γραμμή και συγκεκριμένα τον Σταϊκο αντί του Κάτσε.

Ο Διούδης υπερασπίστηκε την εστία του «τριφυλλιού». Κολοβέτσιος, Οικονόμου και Γιόχανσον η τριάδα στα στόπερ. Δεξί μπακ χαφ ο Κουλιμπαλί, αριστερό ο Ινσούα. Δώνης και Σταϊκος στον άξονα του κέντρου. Μουνιέ και Χατζηγιοβάνης πίσω από τον «φουνταριστό» Ρεγκάκο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και εκμεταλλεύθηκαν την αδυναμία του Παναθηναϊκού να κρατήσει μπάλα, να ηρεμήσει το παιχνίδι του και να ψάξει ορθολογικά την ανάπτυξή του πάνω στο χορτάρι.

Μετά από ένα κακό τέταρτο, οι «πράσινοι» άρχισαν να ισορροπούν και από το 20’ και έπειτα ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους.

Με πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία οι παίκτες του Δώνη δεν απειλήθηκαν σοβαρά και κατάφεραν στο φινάλε του πρώτου μέρους να ανοίξουν το σκορ.

Με ένα γκολ που αποτελεί τον ορισμό της ομαδικής δουλειάς. Μετά από πίεση και κλέψιμο στο κέντρο, ο Μουνιέ από δεξιά έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, πάτησε περιοχή και «έκοψε» στον Σταϊκο που ερχόταν κάθετα προς την περιοχή. Ο Έλληνας μέσος έπιασε το ιδανικό σουτ με την μία και έστειλε την μπάλα στο πλεκτό.

Όταν μιλάμε για φιλικά παιχνίδι, το τελευταίο που μετρά είναι το αποτέλεσμα. Τα σημαντικά είναι τα συμπεράσματα που βγάζουν οι προπονητές, τα σημαντικά είναι να μην συμβαίνουν περιστατικά όπως αυτό του Ινσούα!

Ο Αργεντινός στο 53’ συγκρούστηκε δυνατά με τον Γιαταμπαρέ, έπεσε στο έδαφος και αποχώρησε με αφόρητους πόνους στο αριστερό γόνατο. Το μυαλό όλων στο «πράσινο στρατόπεδο» ήταν στον έμπειρο μπακ, την θέση του οποίου πήρε ο Χατζηθεοδωρίδης.

Ο νεαρός μπακ έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την φανέλα του Παναθηναϊκού.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα το δεύτερο μέρος και μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά δέχθηκε δύο γκολ από καθαρά δικά του ατομικά και ομαδικά φτηνά λάθη.

Στην αρχή της επανάληψης η λάθος έξοδος του Κότσαρη και η κερδισμένη κεφαλιά του Μπολινγκί έδωσαν την ευκαιρία στον Φαρίς να σκοράρει σε κενό τέρμα ενώ στο 53’ η κακή ανασταλτική λειτουργία του «τριφυλλιού» έβγαλαν τον Χέλμανς τετ-α-τετ και έφεραν το 2-1 για τους Βέλγους.

Από κει και έπειτα, ο Δώνης έριξε στο ματς όσους νεαρούς είχε στον πάγκο(ξεχώρισαν οι Κουντουριώτης και Μαυρομάτης), ο ρυθμός έπεσε αισθητά και μοναδική καλή στιγμή για τους «πράσινους» ήταν το μακρινό σουτ του Κάτσε.

Παναθηναϊκός: Διούδης(46’ Κότσαρης), Γιόχανσον(64’ Μαυρομάτης), Ινσούα(55’ Χατζηθεοδωρίδης), Κολοβέτσιος(80’ Αποστολάκης), Οικονόμου(64’ Θεοχάρης), Κουλιμπαλί(67’ Οικονομόπουλος), Δώνης(64’ Τζανδάρης), Σταϊκος(46’ Κάτσε), Χατζηγιοβάνης(46’ Μπουζούκης), Μουνιέ(67’ Κουντουριώτης), Ρεγκάκος(64’ Πίσπας)

Πηγή: gazzetta.gr