Image
Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2018 22:00 Αθλητισμός

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σταματήσει την… πυραυλοκίνητη Τσέλσι

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Τσέλσι ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής στην Τούμπα, με τους Λονδρέζους να παίρνουν τη νίκη με 1-0, ένα σκορ που μάλλον κολακεύει τους Θεσσαλονικείς δεδομένης της εικόνας του αγώνα, και να ξεκινούν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη φάση των ομίλων του Europa League.

Η Τσέλσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Μπάρκλεϊ να στρώνει στον Γουίλιαν και τον Βραζιλιάνο με πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο των «Μπλε», που έχασαν πολλές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο 10’ η κεφαλιά του Μοράτα πέρασε άουτ, όπως και το σουτ του ίδιου παίκτη στο 19’, ενώ στο 38’ ο Πασχαλάκης γλίτωσε τον ΠΑΟΚ, νικώντας τον Πέδρο στο τετ α τετ.

Ξυστά από το δοκάρι πέρασε ένα λεπτό αργότερα η κεφαλιά του Μοράτα, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Μαουρίσιο από τον Μαγιένκο, το οποίο δεν καταλογίστηκε.

Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το 80’, όταν ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανεβάζει στροφές και να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου του ΠΑΟΚ, η Μπάτε Μπορίσοφ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βίντι με 2-0, χάρη σε γκολ των Τουόμινεν και Φιλιπένκο.