Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018 20:40 Αθλητισμός

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε το Λαύριο με 108-63

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ σημείωσε για δεύτερο σερί παιχνίδι περισσότερους από 100 πόντους και πραγματοποιώντας επιβλητική εμφάνιση, επικράτησε εύκολα του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ με το εντυπωσιακό 108-63.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στην επίθεση, έχοντας κάνει όλη τη δουλειά κόντρα στο Λαύριο ξεκινώντας από την άμυνα. Ακόμα και τις στιγμές που η διαφορά είχε φτάσει σε αστρονομικά νούμερα, οι παίκτες του Πασκουάλ συνέχισαν να πιέζουν, να κλέβουν μπάλες, να δυσκολεύουν τα σουτ των αντιπάλων και να ψάχνουν το εύκολο καλάθι.

Βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο ήταν λογικό να ρίξουν οι παίκτες του Πασκουάλ ταχύτητα, αλλά παρόλα αυτά δεν άφησαν καθόλου να τους ξεφύγει ο ρυθμός του αγώνα. Άλλωστε το τελικό 108-63 «μιλάει» από μόνο του για όλα συνέβησαν στο ΟΑΚΑ και μπροστά σε 4.000 περίπου φίλους του Παναθηναϊκού. Αν αναλογιστεί κανείς ότι η διαφορά «άγγιξε» τους 40 πόντους από το ημίχρονο, εύκολα μπορεί να καταλάβει πόσο τεράστια ήταν η διαφορά των δύο ομάδων και ότι το ματς δεν θύμιζε ούτε στο ελάχιστο το περσινό θρίλερ με τις δύο παρατάσεις.

Κανείς παίκτης δεν υστέρησε και όλοι πρόσφεραν και με το παραπάνω τις υπηρεσίες τους. Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ σκόραραν και οι 12 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Πασκουάλ.

Μάλιστα έκανε υποδειγματικό rotation ενώ άφησε εκτός 12άδας τον ΝτεΣόν Τομας προκειμένου να τον ξεκουράσει. Είναι χαρακτηριστικό ότι κανείς δεν αγωνίστηκε περισσότερο από 20:03 (Παπαπέτρου, Μήτογλου) και κανείς λιγότερο από 10:47 (Παπαγιάννης). Οι Μήτογλου και Παππάς ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών έχοντας από 15 πόντους ο καθένας, ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους πραγματοποίησε ένα ακόμα πολύ καλό ματς έχοντας 12 πόντους και 7 ασίστ.

Η «καλή μέρα» για τον Παναθηναϊκό φάνηκε από το ξημέρωμα του αγώνα. Το γρήγορο 9-0 πριν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα έφτανε και περίσσευε για να προδιαγράψει τη συνέχεια στο παρκέ. Πολύ απλά ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε καθόλου το Λαύριο να μπει στο κλίμα της αναμέτρησης. Με τον «πενταδάτο» Λούκας Λεκαβίτσιους να κάνει τη διαφορά και να συνεχίζει το σερί των καλών εμφανίσεων, οι «πράσινοι» ολοένα και ανέβαζαν τον δείκτη του σκορ στο ματς, με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να είναι για ένα ακόμα ματς σε εξαιρετική κατάσταση.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 10 πόντους πολύ νωρίς (13-2 στο 3') και έφτασε στο +19 (29-10) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Μάλιστα, ο Πασκουάλ είδε όλους τους παίκτες που ξεκίνησαν (Λεκαβίτσιους, Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Λάσμε) να έχουν σκοράρει μέχρι το πεντάλεπτο και να είναι οι κύριοι υπεύθυνοι για την εκτόξευση της διαφοράς. Τα ποσοστά των «πρασίνων» άγγιζαν το τέλειο ενώ το μόνο που έκαναν ήταν να αυξάνουν συνέχεια τη διαφορά. Το +22 ήρθε πολύ νωρίς (32-10 στο 11') ενώ δεν άργησε να πάει και στο +30 (48-18) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Η επίθεση του Παναθηναϊκού «πέταγε φωτιές» στο πρώτο μισό του αγώνα και αυτό φάνηκε από τους 62 πόντους και το +39 (62-23) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ένα διάστημα όπου είχαν αγωνιστεί και οι 12 παίκτες του «τριφυλλιού» έχοντας σκοράρει οι 11 από αυτούς. Αντετοκούνμπο, Παπαπέτρου, Παππάς, Λεκαβίτσιους οδηγούσαν το σκοράρισμα, με τους «πράσινους» να έχουν στο πρώτο μισό του ματς 19 ασίστ (!!) με 25/34 σουτ εντός παιδιάς (73%) εκ των οποίων 19/26 δίποντα (73%) και 6/8 τρίποντα (75%). Επιπλέον μέτρησαν 12 ριμπάουντ περισσότερα (25-13) και μόλις 2 λάθη. Αντίθετα, το Λαύριο είχε 28% εντός παιδιάς (9/32 σουτ με 7/22 δίποντα, 2/10 τρίποντα) και μόλις 3 ασίστ.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε τυπική διαδικασία για τον Παναθηναϊκό. Η διαφορά έφτασε στο μάξιμουμ των 48 πόντων (91-43) στην τελευταία περίοδο, με τους Μήτογλου και Παππά να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για λογαριασμό της ομάδας του. Η συνολική εικόνα των «πρασίνων» ήταν εξαιρετική και σίγουρα άνοιξε την όρεξη των φίλων της ομάδας ενόψει του αγώνα με την Ζάλγκιρις Κάουνας την ερχόμενη Παρασκευή (26/10) στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 62-23, 82-41, 108-63

Πηγή: gazzetta.gr