Τετάρτη 21 Νοεμβρίου 2018 04:55 Αθλητισμός

Και στο τέλος κερδίζει… ο Κέιν

Ο Χάρι Κέιν βρήκε και πάλι δίχτυα στο φινάλε για την εθνική Αγγλίας αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνει. Ο 25χρονος φορ έχει λυτρώσει πολλές φορές τα «λιοντάρια» στα τελευταία λεπτά των παιχνιδιών.

Σκωτία – Αγγλία 2-2 (10/6/2017)

Η ξέφρενη πορεία των «λιονταριών» στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 παραλίγο να σταματήσει στην Γλασκώβη, σε ένα άκρως «τρελό» παιχνίδι. Η Αγγλία είχε προηγηθεί με τον Τσάμπερλέιν, όμως μέσα σε διάστημα τριών λεπτών (87’, 90’) ο Γκρίφιθς έφερε τα πάνω-κάτω για την Σκωτία. Οι γηπεδούχοι, όμως, υπολόγιζαν χωρίς τον Χάρι Κέιν, ο οποίος με γκολ στο 93’ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, διατηρώντας το αήττητο για την ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ.

Αγγλία – Σλοβενία 1-0 (5/10/2017)

Το θετικό αποτέλεσμα αναζητούσαν τα «λιοντάρια» στην προτελευταία αγωνιστική της προκριματικής φάσης, ώστε να τσεκάρουν και μαθηματικά το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας. Η Σλοβενία αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για την ομάδα του Γκάρεθ Σαουθγκέιτ, όμως ο Χάρι Κέιν φώναξε για μία ακόμη φορά «παρών», σκοράροντας στο 94ο λεπτό και χαρίζοντας στην Αγγλία τη νίκη-πρόκριση.

Τυνησία – Αγγλία 1-2 (18/6/2018)

Πολύ δυσκολότερα απ’ ότι θα περίμενε κανείς, τα «λιοντάρια» μπήκαν με το δεξί στο πρόσφατο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η διαφορά δυναμικότητας με την Τυνησία ήταν μεγάλη, όμως μέσα στον αγωνιστικό χώρο τα πράγματα εξελίχθηκαν πολύ διαφορετικά. Ο Κέιν άνοιξε το σκορ νωρίς, όμως οι Τυνήσιοι ισοφάρισαν και κρατούσαν την ισοπαλία μέχρι τις καθυστερήσεις. Ωστόσο, στο 91’ ο Χάρι Κέιν σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1, που έδωσε στην Αγγλία μια αγχωτική νίκη στην πρεμιέρα των ομίλων του Μουντιάλ.

Πηγή: gazzetta.gr