Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου 2019 10:50 Αθλητισμός

Φουλ για το αήττητο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ

Το αήττητο πρωτάθλημα που έχει καταγραφεί μόλις μια φορά στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, τη σεζόν 1963-64, με θριαμβευτή τότε τον Παναθηναϊκό, κυνηγά ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος» του Βορρά επικράτησε με 3-1 χθες το βράδυ του Ολυμπιακού και έφτασε το ρεκόρ του στο 18-2-0 (νίκες-ισοπαλίες-ήττες).

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασε τα 20 ματς χωρίς ήττα μέσα σε μια αγωνιστική περίοδο και πηγαίνει φουλ για την ισοφάριση της επίδοσης του «τριφυλλιού», με προπονητή τον Στέφαν Μπόμπεκ. Παράλληλα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης βελτίωσε το δικό της αήττητο σερί, αυτό της σεζόν 1972-73, των 19 αγώνων, με τον Λες Σάνον στον πάγκο της.

Επίσης, ο ΠΑΟΚ έφτασε τις έντεκα σερί εντός έδρας νίκες σε ισάριθμα ματς που έχουν γίνει, ενώ παράλληλα ισοφάρισε το ρεκόρ του καλύτερου ξεκινήματος στην Τούμπα.

Κάποια κοινά στοιχεία στο αήττητο σερί του ΠΑΟΚ με εκείνο του Παναθηναϊκού πριν από 55 χρόνια, είναι το γεγονός πως και τότε το πρωτάθλημα ήταν 16 ομάδων και 30 αγώνων στο σύνολο, όπως και το ότι υπήρχαν αφαιρέσεις βαθμών από τον βαθμολογικό πίνακα. Τότε είχε επιβληθεί -1 στον «δικέφαλο» του Βορρά, αλλά και στο Αιγάλεω.

Αναφέρεται καταληκτικά, ότι οι «πράσινοι» την περίοδο 1963-64 είχαν ολοκληρώσει την προσπάθειά τους με 24 νίκες, 6 ισοπαλίες και καμία ήττα.