Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 10:10 Αθλητισμός

Είχε 54 σουτ στην αντίπαλη εστία και τρία δοκάρια, αλλά έχασε με 1-0

Υπάρχουν κάποιες ημέρες στις οποίες τίποτα δεν πηγαίνει όπως θα θέλαμε, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες. Μια από αυτές βίωσε η Νασιονάλ Ποτόσι από τη Βολιβία, η οποία είδε να χάνει με 1-0 από τη Ζούλια της Βενεζουέλας, παρά το γεγονός ότι είχε κυριαρχήσει απόλυτα στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς από την αρχή του μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Παρά τις 54 τελικές προσπάθειες, πολλές από αυτές εντός εστίας, είδαν την μπάλα να σταματά πολλές φορές στον τερματοφύλακα, Χοσέ Λεονάρντο Μοράλες (40 ετών παρακαλώ) και τρεις στο δοκάρι. Είχαν επίσης 79% κατοχή μπάλας και 13 κόρνερ. Ωστόσο, ήταν οι φιλοξενούμενοι που βρήκαν το γκολ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αργεντινό Μπρίαν Βελάσκες να καταφέρνει αυτό που δεν μπορούσαν με τίποτα οι αντίπαλοι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έτσι, η Ζούλια πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Κόπα Σουνταμερικάνα, του αντίστοιχου Europa League της Λατινικής Αμερικής, ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στη Βενεζουέλα στις 17 Απριλίου.