Τρίτη 23 Απριλίου 2019 18:50 Auto-Moto

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αναβάσεων: Μεγάλες μάχες και ρεκόρ στην 21η Ανάβαση Μοσχοκαρυάς

Η Seajets 21η Ανάβαση Μοσχοκαρυάς πέρασε στο παρελθόν, αλλά όσοι βρέθηκαν το Σαββατοκύριακο στην περιοχή της Φθιώτιδας, απόλαυσαν συγκλονιστικές μάχες και εντυπωσιακά αυτοκίνητα που εμφανίστηκαν στην Ιστορική Ανάβαση για πρώτη φορά.

Με σύμμαχο τις άριστες καιρικές συνθήκες και το πλήθος κόσμου που συγκεντρώθηκε στην απαιτητική διαδρομή το σκηνικό ήταν συναρπαστικό και οι μάχες που εκτυλίχθηκαν στης κατηγορία της Ν2 και Formula Saloon κράτησαν τους θεατές στις μύτες των ποδιών τους.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Μάριος Ηλιόπουλος (Ford Focus ST 170) πέτυχε νέο ρεκόρ χρόνου σπάζοντας το φράγμα των δύο λεπτών με 1:58.47, αλλά τελικά νικητής στην Formula Saloon ήταν ο Παναγιώτης Σολδάτος  με Ford Fiesta 2.0 Turbo. Τρίτος, τρίτος ο Παναγιώτης Ηλιόπουλος με την εντυπωσιακή Ferrari 458 Challenge.

Στην κατηγορία Ν, ο ανταγωνισμός ήταν συγκλονιστικός όλο το διήμερο, με τους διεκδικητές να μάχονται και τις διαφορές να βρίσκονται κάτω από το δευτερόλεπτο. Μεγάλος νικητής αναδείχθηκε ο τοπικός οδηγός  Νίκος Καραδήμας (Peugeot 106 S16), πίσω του οι Κίμωνας Θέος και Σμυρναίος Παναγιώτης με ίδιο αυτοκίνητο συμπλήρωσαν την θεαματική κατηγορία της Ν2.

Στην κατηγορία Α, η μοναδική εκπρόσωπος Βασιλική Κουρτίδου (Toyota Yaris), διασκέδασε τον αγώνα πραγματοποιώντας όμορφα περάσματα και στα δύο σκέλη, ενώ στην κατηγορία Ε, ο Δημήτρης Τσούργιαννης (Opel Corsa-B 1.6i) επικράτησε δείχνοντας πως το αυτοκίνητο του είναι πανέτοιμο για τις υπόλοιπες αναβάσεις του Θεσμού.

Στην FST2 ο Γιώργος Περατινός (Volkswagen Golf 2.0 Turbo FS) κυριάρχησε όλο το διήμερο, παίρνοντας μια άνετη νίκη και στην κατηγορία των Ιστορικών, ο μοναδικός εκπρόσωπος Κωνστατίνος Μυλωνάς (Toyota Corolla TE30 1.6), πρόσφερε εντυπωσιακό θέαμα και χειροκροτήθηκε από όλους τους θεατές και στα δύο σκέλη.

Με εξαίρεση μια μικρή καθυστέρηση μεταξύ πρώτου και δεύτερου σκέλους (λόγω εξόδου της Lamborghini Huracan Super Trofeo του Samino, ο οποίος εκκίνησε κανονικά στο δεύτερο σκέλος) η 21η Ανάβαση Μοσχοκαρυάς κύλησε χωρίς κανένα πρόβλημα δίνοντας την ευκαιρία στο πλήθος που είχε κατακλύσει την διαδρομή να απολαύσει τις μεγάλες μάχες με το χρονόμετρο.