Κυριακή 26 Μαΐου 2019 06:40 Αθλητισμός

NBA: Κέρδισαν τους Μπακς 100-94 οι Ράπτορς, ιστορική πρόκριση στους τελικούς

Mε μια τεράστια ανατροπή από το -15, οι Ράπτορς πήραν το καθοριστικό Game 6 κόντρα στους Μπακς και έγραψαν ιστορία, αφού πέρασαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στους τελικούς του ΝΒΑ.

Oι Καναδοί έχαναν για 15 (61-76) στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αλλά με ηγέτη τον Λέοναρντ πήραν την τεράστια νίκη.

Ο Κlaw ήταν απολαυστικός, αφού για άλλη μια φορά έδειξε την ποιότητα του στα δύσκολα. Είχε 27 πόντους, 17 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στον αντίποδα ο Γιάννης μέτρησε 21 πόντους με 7/18 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ.

Το ματς

Οι Μπακς ξεκίνησαν με 3/4 τρίποντα (2 ο Μίντλετον) και προηγήθηκαν με 9-6, αφού ο Γκριν αστόχησε 2 φορές ανενόχλητος από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Λόπεζ έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (6-14) στο 5’. Το τρίποντο του Χιλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (18-28) στο 11’. Το δεκάλεπτο τελείωσε στο +13 για τα ελάφια με το τρίποντο του Μπρόγκντον. Η ομάδα του Γιάννη σούταρε με 6/9 τρίποντα μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Τα ελάφια πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, έφτασαν τα 22 ριμπάουντ και ανέβασαν το προβάδισμα τους στους 15 (23-38) με τον Ιλιασόβα να σκοράρει για 3. Oι Ράπτορς ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και κατάφεραν να μειώσουν στους 7 (39-32) με τον Σιάκαμ. Ο ΦανΦλιτ (3/4 τρίποντα μέχρι τότε) έγραψε το 44-46 , 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Όμως ο Μπλέντσο και η βολή του Γιάννη έφεραν το +7 (43-50) στο ημίχρονο. Οι Μπακς σούταραν με 9/18 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι Καναδοί με 6/13.

Ο Αντετοκούνμπο με όμορφη προσπάθεια έκανε το 43-52 στο 25’. Oι Καναδοί μείωσαν γρήγορα στους 5 (52-57), αφού ο Γκασόλ ευστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία. Tα… ελάφια βρήκαν πάλι τρόπο να πληγώσουν τους αντιπάλους τους και η διαφορά ξέφυγε παλι. Με τρίποντο Μίντλετον και δίποντο Μπλέντσο το σκορ έγινε 52-65 στο 30’. H oμάδα του Νερς με πρωταγωνιστή τον Λέοναρντ αντέδρασε και με τις βολές του Καουάι έφερε το ματς στο 71-76 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στα 36 πρώτα λεπτα τα.. ελάφια είχαν 12/27 τρίποντα.

Με ένα επιμέρους 17-2, οι Ράπτορς έκαναν το 61-76, 78-78 με το κάρφωμα του Ιμπάκα. Oι Καναδοί με τον Λέοναρντ έκαναν το 79-87, όμως οι Μπακς απάντησαν για το 86-87 με τον Γιάννη. To ματς έγινε θρίλερ στο τέλος, με τον Σιάκαμ να κανει το 97-92, 2 λεπτά πριν το τέλος. Ο Λόπεζ έκανε το 97-94, όμως ο Σιακάμ έβαλε τις βολές και το Τορόντο έγραψε ιστορία.

Μπακς - Ράπτορς 2-4

Game 1: Μπακς - Ράπτορς 108-100
Game 2: Μπακς - Ράπτορς  125-103
Game 3: Ράπτορς - Μπακς 118-112
Game 4: Ράπτορς - Μπακς 120-102
Game 5: Μπακς – Ράπτορς 99-105
Game 6: Ράπτορς - Μπακς 100-94

Πηγή: gazzetta.gr