Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019 18:55 Αθλητισμός

Basket League: Παναθηναϊκός – Ιωνικός Νικαίας 107-71

Με τον Γιώργο Βόβορα στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άφησε πίσω την ήττα από την Άλμπα και... ξέσπασε στον Ιωνικό Νικαίας κερδίζοντας εύκολα με 107-71 ενόψει και της «διαβολοβδομάδας» στην EuroLeague. 5η «κατοστάρα» φέτος, εξαιρετικός ο Ράις.

Μετά την οδυνηρή εβδομάδα που μεσολάβησε με τον αποκλεισμό από το κύπελλο, την εντός έδρας ήττα από την Άλμπα, τα «γκάζια» του Δημήτρη Γιαννακόπουλου και την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία, ο Παναθηναϊκός έψαχνε μια καλή εμφάνιση και μια νίκη για... ξεμπούκωμα ενόψει της «διαβολοβδομάδας» στην EuroLeague και τα εκτός έδρας ματς με Ζάλγκιρις και Μπάγερν.

Απέναντι στον Ιωνικό, οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μία ακόμα πειστική εμφάνιση στην EKO Basket League αφήνοντας πίσω τους τα όσα προηγήθηκαν! Ο Ταϊρίς Ράις ήταν εκείνος που ηγήθηκε των «πρασίνων» στο ματς έχοντας 21 πόντους με 2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη σε 21 λεπτά, ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν επίσης οι Παππάς (12π., 6ασ.) και Μήτογλου (14π., 10ριμπ.) Ο νέος τεχνικός των «πρασίνων» χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες και σε γενικές γραμμές ξεκούρασε τους παίκτες που τράβηξαν το μεγαλύτερο κουπί στο ματς των δύο παρατάσεων κάνοντας σωστή διαχείριση.

Μετά το ματς με την Άλμπα και τις δύο παρατάσεις, ήταν λογικό και επόμενο για τον Γιώργο Βόβορα να ανοίξει αρκετά το rotation και να δίνει συνέχεια ανάσες στους παίκτες του. Ειδικά σε όλους όσους αγωνίστηκαν πολύ την περασμένη Πέμπτη. Οι «πράσινοι» δεν αντιμετώπισαν προβλήματα από τον Ιωνικό και σταδιακά άρχισαν να αυξάνουν τον δείκτη του σκορ. Ο Νίκος Παππάς ήταν εκείνος που «άνοιξε» την άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Παπαγιάννης «καθάρισε» φάσεις πάνω τη στεφάνη και κάπως έτσι άρχισε να μπαίνει το νερό στο αυλάκι.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 11 πόντους διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (27-16) ενώ στη συνέχεια μπήκε για τα... καλά στην εξίσωση του ματς ο Ταϊρίς Ράις. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (2/2δίπ., 2/3τρ., 3/3β.) και συμπλήρωνε ιδανικά τον Νίκο Παππά. Ο Ιωνικός είχε τον Τζόουνς σε καλή μέρα, οι Μαυροκεφαλίδης και Δημάκος έκαναν την δική τους προσπάθεια αλλά με 32% στα σουτ εντός παιδιάς και 9 λάθη δεν θα μπορούσαν να περίμεναν κάτι περισσότερο από το -21 (58-37) του ημιχρόνου.

Ένα διάστημα όπου οι γηπεδούχοι είχαν 76% στα δίποντα (16/21), 54% στα τρίποντα (6/11), 80% στις βολές (8/10) και 8 ριμπάουντ περισσότερα (19-11). Ο Βόβορας είχε χρησιμοποιήσει 11 από τους 12 παίκτες που είχε στην διάθεσή του και μόνο ο Νικ Καλάθης δεν μπόρεσε να σκοράρει (έχοντας ωστόσο 5 ασίστ).

Στο τρίτο δεκάλεπτο απλά επιβεβαιώθηκε ακόμη περισσότερο η κυριαρχία του φαβορί με τον Παναθηναϊκό να στέλνει την διαφορά και στο +33 (82-49) λίγο πριν από το 30'. Ουσιαστικά κανείς παίκτης δεν υστέρησε και όλοι πρόσφεραν τις δικές τους βοήθειες όση ώρα έμειναν στο παρκέ. Ο Τόμας ανέβασε λίγο περισσότερο την απόδοσή του, ενώ υπήρχαν στιγμές που ο Βόβορας δοκίμασε διάφορα σχήματα δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους. Στο τέλος «πάτησε» στο παρκέ και ο Κώστας Παπαδάκης ο οποίος μάλιστα ευστόχησε και σε δύο συνεχόμενα τρίποντα! Στον αντίποδα, ο Μαυροκεφαλίδης αποτελούσε τη μόνιμη απειλή για το «πράσινο» καλάθι, με τον Δημάκο να πραγματοποιεί με τη σειρά του καλή εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα27-16, 58-37, 82-52, 107-71

πηγή:gazzetta.gr