Image
Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 20:18 Αθλητισμός

Συντριβή για Πλατανιά στην Άρτα

Ματσάρα στην Άρτα, με την ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, να επικρατεί τελικά με 4-2 χάρη σε δύο γκολ στις καθυστερήσεις και ανέβηκε στην δεύτερη θέση της Super League 2!

Στο 11' ο Μπιανκόνι για τον Πλατανιά, απείλησε με δυνατό σουτ αλλά ο Μέλκας έδιωξε. Στο 17' ο πορτιέρο της γηπεδούχου ομάδας δεν είχε απάντηση στην κεφαλιά του Λουκίνα από κοντά όταν και έγινε το 0-1 για τους Κρητικούς! Η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε με τον Κούστα στο 19'. Ενώ στο 28' ο Λεϊρία κόπηκε από τον Μέτσε πρωτού σκοράρει σε κενή εστία και να κάνει το 0-2! Νέα φάση για τον Καραϊσκάκη, με τον Παναγιώτου να σπάει για τον Κούστα ο οποίος δεν βρήκε εστία στο 30ο λεπτό.

Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο β' μέρος. Μπαλιά για τον Κούστα στην πλάτη της άμυνας, πλασέ με το αριστερό και 1-1 στο 58'.

Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό μετά άγγιξε την ανατροπή αλλά οι αμυντικοί του Πλατανιά έδιωξαν πάνω στην γραμμή πλασέ του Κυβελίδη. Η ομάδα του Αλέκου Τάτση στο 62' και από το... πουθενά βρήκε το γκολ. Μπαλιά του Ποζατζίδη σε κόντρα επίθεση και ο Λουκίνας με ωραίο πλασέ έκανε το 1-2.

Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε. Βγήκε μπροστά και έψαξε την ισοφάριση άμεσα! Απείλησε αρχικά με τον Κυβελίδη στο 67ο λεπτό και για λίγα εκατοστά ο Αλμπάνης στο 73' δεν έφερε το ματς στα ίσα!

Τελικά οι αλλαγές του προπονητή της ΑΕ Καραϊσκάκης Απόστολου Χαραλαμπίδη αποδείχθηκαν "χρυσές" αφού γύρισαν το ματς. Στο 79' ο Τσούτσης που μόλις είχε περάσει στο ματς, ισοφάρισε σε 2-2. Οι Ηπειρώτες δεν έμειναν εκεί!

Στις καθυστερήσεις και πιο συγκεκριμένα στο 91' ο Αλμπάνης έπειτα από αναστάτωση στην άμυνα έσπασε στο Χατζηστραβό που με συρτό σουτ έγραψε το 3-2 μέσα από την περιοχή. Ένα λεπτό μετά ο πρώτος από δημιουργός έγινε εκτελεστής και διαμόρφωσε το τελικό 4-2!

ΑΕ Καραϊσκάκης: Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας, Βλάχος, Γιαννιώτης(46' Ψιανός), Μασούρας(70' Αλμπάνης), Μέτσε, Κυβελίδης, Χατζηστραβός, Κούστα(76' Τσούτσης)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Γκοτ, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ουές, Πουρζιτίδης(87' Παπαδόπουλος), Μποκέτι, Παπουτσογιαννόπουλος(31' Κωστίκος), Μπιανκόνι, Λεϊριά, Λουκίνας

Πηγή: Liganews

Πηγή: kritipress.gr