Image
Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020 17:05 Επικαιρότητα

Super League 1: Νίκη με Μακέντα και 4άδα ο Παναθηναϊκός

Ο Ιταλός φορ ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στο «τριφύλλι»...

Κόντρα στον Πανιώνιο πριν μία εβδομάδα πήρε ένα εύκολο τρίποντο και άφησε πίσω του την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα μεσοβδόμαδα, για το κύπελλο, πήρε την πρόκριση με ανατροπή. Τώρα, στα Πηγάδια κόντρα στην Ξάνθη, ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία του, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο με σκόρερ τον Φεντερίκο Μακέντα και πάτησε στην 4η θέση της Super League 1.

Το ματς, από το ξεκίνημα του, δεν είχε και τον καλύτερο ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να γίνεται απειλητικός πάντως στο 13' με το συρτό σουτ του Μακέντα που απέκρουσε ο Αμπάντ. Στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι είχαν ένα σουτ του Χατζηγιοβάνη που κόντραρε και από εκεί και πέρα... τίποτα. Όσο κι αν το ήθελαν οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι καλό δημιουργικά παρά μόνο λάθη, με συνέπεια τα λεπτά να περνάνε χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Κι όταν αυτό έγινε, υπό την έννοια πως στο 32' ο Σένκεφελντ έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, μίλησε το VAR και σωστά ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ του Δώνη. Ετσι, το πρώτο ημίχρονο βγήκε χωρίς γκολ...

Το δεύτερο, όμως, μπήκε με γκολ. Και ήταν για τον Παναθηναϊκό. Στο 50ο λεπτό ο Ζαχίντ κατέβασε ωραία την μπάλα και την έδωσε όπως έπρεπε στον Μακέντα, ο οποίος με το δεξί την έστειλε δοκάρι και μέσα (0-1). Η ομάδα του Γιώργου Δώνη πατούσε καλύτερα από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα και στο 67' πήγε για το δεύτερο γκολ με τον Ανουάρ, αλλά ο Αμπάντ απέκρουσε το σουτ. Η Ξάνθη προσπαθούσε για κάτι καλό αλλά δεν τα κατάφερνε παρά τις (όποιες) προσπάθειες του Γιώργου Παράσχου από τον πάγκο και από τη στιγμή που έμεινε και με 10 παίκτες στο 89' λόγω της 2ης κίτρινης κάρτας στον Μπαριέντος, οι «πράσινοι» -που είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Νάγκι στο 92'- κλείδωσαν το τρίποντο και έκαναν την προσπέραση στη βαθμολογία.

Ξάνθη: Αμπάντ, Στάρτζεον (57' Τζουρίτσκοβιτς), Εντουάρντο (72' Φοσέ), Κοβάτσεβιτς, Σόσα (53' Μπαριέντος), Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Καμαρά, Κάστρο.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Πούγγουρας, Ινσούα, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Δώνης, Ανουάρ, Χατζηγιοβάνης (67' Χατζηθεοδωρίδης), Ζαχίντ (84' Αλεξανδρόπουλος), Μπεκ (72' Νάγκι), Μακέντα.