Πέμπτη 23 Ιανουαρίου 2020 19:20 Αθλητισμός

Super League 1: Νίκη παραμονής ο Αστέρας Τρίπολης επί του Πανιωνίου

Σημαντικό βήμα παραμονής για τον Αστέρα Τρίπολης μετά τη νίκη επί του ουραγού Πανιωνίου.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Αστέρας πατούσε καλύτερα και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, απέναντι σε έναν Πανιώνιο που μπήκε στο ματς με αμυντικό προσανατολισμό. Αυτό προσπάθησαν να το αλλάξουν οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο 20λεπτο αλλά μάλλον δεν τα κατάφεραν, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη μεγάλη φάση στο 28' με το άστοχο πλασέ, από καλή θέση, του Κρέσπι μετά το γύρισμα του Ριέρα (μπήκε αντί του τραυματία Σίτο). Δεν μπήκε γκολ, αλλά ήταν κάτι σαν προειδοποίηση, αφού λίγα λεπτά μετά, στο 35', ο Μασούρας βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι, από όπου ο Μπαράλες έκανε το 1-0. Αποτέλεσμα που επιβράβευε τον Αστέρα για την ανωτερότητα του, χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι έκανε και τόσες φάσεις ώστε να θεωρείται... επιβεβλημένο το να προηγηθεί.

Τέτοιο, επιβεβλημένο δηλαδή, ήταν το να βελτιωθεί ο Πανιώνιος στο δεύτερο ημίχρονο αλλά μπήκε σε αυτό ακριβώς όπως στο πρώτο και το πλήρωσε... Η κεφαλιά του Ιγκλέσιας στο 52' αιφνιδίασε τον Κότνικ και σήμανε το 2-0, το οποίο έφερε πιο κοντά στον Αστέρα το τρίποντο και έκανε ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Νεοσμυρνιώτες. Αυτούς που κινδύνεψαν να δεχθούν και τρίτο γκολ στο 71' στο τετ α τετ του Κρέσπι, έχασαν ευκαιρία στο 76' για να μειώσουν με τον Αραμπούλι και τελικά ηττήθηκαν και βλέπουν τον υποβιβασμό να πλησιάζει, ενώ ο Αστέρας έκανε βήμα παραμονής αλλά έχασε στις καθυστερήσεις με 2η κίτρινη κάρτα τον Μπαράλες.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Τασουλής, Πασαλίδης, Ματρικάρντι, Κώτσιρας, Ιγκλέσιας (66' Βαλιέντε), Μουνάφο, Μαρκ Φερνάντεθ, Σίτο (18' Ριέρα), Κρέσπι (78' Λουίς Φερνάντεθ), Μπαράλες.

Πανιώνιος: Κότνικ, Κιάκος (46' Σαραμαντάς), Ευαγγέλου, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Μασούρας, Κόρμπος, Μιλόγεβιτς (46' Παπανικολάου), Παπαγεωργίου (80' Δούμτσιος), Αραμπούλι, Εμμανουηλίδης.