Πέμπτη 23 Ιανουαρίου 2020 21:15 Αθλητισμός

Euroleague: Ήττα από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για τον Ολυμπιακό

Ο Βασίλης Σπανούλης είχε 31 πόντους και 7 ασίστ αλλά ο Ολυμπιακός έχασε από τη Ζενίτ.

Δεύτερη ήττα από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει δρόμο να διανύσει και δουλειά να κάνει για να βελτιωθεί όσο θέλει ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Οι Πειραιώτες είχαν σε πολύ μεγάλη μέρα τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος στα 37 του χρόνια είχε 31 πόντους και 7 ασίστ, αλλά πλην αυτού είχε μόνο άλλους τέσσερις σκόρερ και μοιραία υπέκυψε απέναντι στους Ρώσους.

Το ματς, ουσιαστικά, κρίθηκε στην 3η περίοδο, όταν τα συνεχόμενα λάθη του Μπόλντγουιν έδωσαν τη δυνατότητα στη Ζενίτ να φύγει μέχρι και με +11 (64-53). Στο τελευταίο 10λεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και να φύγει από την Αγία Πετρούπολη με τη νίκη που θα του επέτρεπε να συνεχίσει να ελπίζει σε είσοδο στην 8άδα, αλλά όταν μείωσε σε 76-74 χάρη στους Σπανούλη, Πρίντεζη και Παπανικολάου, οι Κόνιαρης και Μπόλντγουιν... έδωσαν έξι πόντους στους Ρώσους και το σκορ πήγε στο 82-74, με τα πάντα να κρίνονται.

Στο 8-13 είναι, πλέον, το ρεκόρ του Ολυμπιακού, ο οποίος αναζητάει ένα θαύμα στις εννιά αγωνιστικές που απομένουν για να προκριθεί στους «8».

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87.