Image
Πέμπτη 23 Ιανουαρίου 2020 21:30 Αθλητισμός

Super League 1: Νίκη 5άδας ο Άρης επί της Ξάνθης

Με πέναλτι του Γκάμα ο Άρης έκαμψε την αντίσταση της Ξάνθης και είναι μόνος στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φάνηκε τι ματς θα γινόταν στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Ο Άρης την μπάλα, η Ξάνθη στην άμυνα και τα λεπτά να περνάνε χωρίς κάτι το αξιόλογο. Δεν είναι υπερβολή να πει κανείς ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα χειρότερα του φετινού πρωταθλήματος, αφού πραγματικά δεν υπήρξε καμία δυνατή φάση. Κυκλοφορία της μπάλας από τους Θεσσαλονικείς, κάποια σουτ, κάποιες σέντρες, τίποτα ιδιαίτερο όμως και οι Ακρίτες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0, το οποίο δεν τους ενοχλούσε καθόλου.

Αυτό που έγινε στο 57ο λεπτό, όμως, τους ενόχλησε. Ο Μπαξεβανίδης ανέτρεψε τον Σάσα μετά την κάθετη του Φετφατζίδη και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι, με τον Γκάμα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ (1-0). Ο Άρης είχε, πλέον, το προβάδισμα και στο 68' είχε και μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 αλλά ο Φετφατζίδης αστόχησε από καλή θέση, για να επαναληφθεί το σκηνικό στο 82', όταν είχε νέα προσπάθεια για γκολ. Δεν το έβαλε όμως, όπως δεν το έβαλε και ο Ντιγκινί στο 87', σημαδεύοντας δοκάρι με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.

Είτε έτσι είτε αλλιώς, με την Ξάνθη να απειλεί μόνο στο 88' με το σουτ του Μπαξεβανίδη που απέκρουσε ο Κουέστα, οι «κίτρινοι» πήραν το τρίποντο και ανέβηκαν στην 5η θέση, αφήνοντας στην 8η τους Ακρίτες.

Άρης: Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κόρχουτ, Ματίγια, Λούκας Σάσα, Φετφατζίδης, Μαντσίνι (54' Ντιγκινί), Λάρσον (85' Ματίνες), Μπρούνο Γκάμα.

Ξάνθη: Αμπάντ, Κοβάσεβιτς (81' Ντε Αμορίμ), Σόσα, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Φασίδης (63' Στάρτζεον), Ντουρίσκοβιτς, Φοσέ, Τέρκι, Λισγάρας, Κάστρο.