Κυριακή 26 Ιανουαρίου 2020 22:12 Αθλητισμός

Η... μάχη στα Πηγάδια είχε τα πάντα όλα, εκτός από νικητή

Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχθηκαν ΟΦΗ και Ξάνθη, στο "Ξάνθη Arena", για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή του ματς ανήκει στον ΟΦΗ. Στο 21ο λεπτό ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Figueiredo, στην προσπάθειά του να πάει προς την μπάλα, δέχθηκε κλωτσιά από τον Casado. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε το σημείο του πέναλτι, αφού πρώτα συμβουλεύτηκε το VAR.

O Neira ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, ανοίγοντας το σκορ για τον ΟΦΗ, όμως το γκολ δεν μέτρησε, μετά από χρήση του VAR, καθώς σύμφωνα με τον διαιτητή, ο Αργεντινός μέσος βρήκε τη μπάλα και με τα δύο πόδια.

Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και να «ψάχνει» το γκολ, κάτι που έγινε τελικά στο 38ο λεπτό. Μετά από ανατροπή του Vaz από τον Sosa, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Joao Figueiredo, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Abad για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά στο α’ ημίχρονο, με εξαίρεση το πλασέ του Kovasevic στο 45’, το οποίο πέρασε λίγο έξω από το τέρμα του Σωτηρίου.

Στο β’ ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 52’ ο Figueiredo επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τη μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 82’ ο Βραζιλιάνος επιθετικός βγήκε στην αντεπίθεση, απέφυγε τον Λισγάρα και έκανε ένα διαγώνιο σουτ, το οποίο όμως πέρασε παράλληλα της εστίας του Abad.

Στο 83’, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Faucher με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 για την Ξάνθη.

Στο 87’ ο ΟΦΗ πήρε εκ νέου το προβάδισμα, με εξαιρετική συνεργασία των Neira, Τσιλιανίδη και Figueiredo, με τον τελευταίο να πλασάρει και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Abad, για το 1-2.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Faucher με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 2-2 για τους γηπεδούχους, σκορ το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του αγώνα. Για την συγκεκριμένη φάση ο διαιτητής της αναμέτρησης συμβουλεύτηκε το VAR, για ενδεχόμενο σπρώξιμο – επιθετικό φάουλ του Castro στον Μαρινάκη, θεώρησε όμως ότι δεν υπήρξε παράβαση και επικύρωσε το γκολ.

Ξάνθη: Αμπάντ, Λισγάρας, Τεσέιρα, Κοβάτσεβιτς, Σόσα (46' Καρασαλίδης), Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Μπαριέντος, Τζουρίτσκοβιτς (65' Ντε Αμορίμ), Τέρκι (46' Φοσέ), Κάστρο
ΟΦΗ (Π. Παπαπαναγής): Σωτηρίου, Κοροβέσης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Μαρινάκης, Neira, Mellado, Στάικος, Τσιλιανίδης, Vaz, Figueiredo

Πηγή: kritipress.gr