Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 17:00 Αθλητισμός

Super League 1: Υποβιβάστηκε ο Πανιώνιος μετά την ήττα στο Αγρίνιο

Ο Πανιώνιος είναι η πρώτη ομάδα που υποβιβάζεται μετά την ήττα του από τον Παναιτωλικό.

Η σεζόν ήταν εξαιρετικά δύσκολη από την αρχή, αφού τα οικονομικά θέματα έφεραν προβλήματα με το θέμα της αδειοδότησης, της ενίσχυσης της ομάδας και φυσικά των προϋποθέσεων με τις οποίες μπήκε στη μάχη του πρωταθλήματος.

Ο Πανιώνιος άρχισε με -6 τη φετινή σεζόν και δεν κατάφερε, τελικά, να συνέλθει ποτέ από αυτό, με συνέπεια να... πιάσει την τελευταία θέση από νωρίς και να μην την αφήσει ποτέ. Έτσι, η ήττα στο Αγρίνιο, σε ένα ματς-τελικό κόντρα στον προτελευταίο Παναιτωλικό, έφερε και το «μοιραίο» για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η αντεπίθεση του Πανιωνίου στο 6' με τον Εμμανουηλίδη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Κνετ, ήταν η πρώτη καλή φάση του παιχνιδιού και θα ακολουθούσαν κι άλλες στο πρώτο ημίχρονο. Όχι για τους φιλοξενούμενους όμως...

Ο Παναιτωλικός ανέβηκε μετά το 15λεπτο, πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα και απείλησε με τον Ντάλσιο, τον οποίο σταμάτησε σε δύο περιπτώσεις ο Κνετ. Με κατοχή μπάλας στο 71% οι Αγρινιώτες ήταν αυτοί που έκαναν παιχνίδι και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους άγγιξαν και το γκολ.

Ο Σαραμαντάς, όμως, πρόλαβε να διώξει πάνω στη γραμμή στο 42' μετά το σουτ του Μουνιέ που απέκρουσε ο Κότνικ, ενώ στο 45' ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έκανε μεγάλη επέμβαση σε πολύ κοντινή προσπάθεια του Ντάουντα.

Το γκολ, τελικά, που έψαχνε και άξιζε ο Παναιτωλικός το πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53' με το πολύ ωραίο μακρινό σουτ του Ρόσα (1-0), κάνοντας ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Πανιώνιο.

Βασικά, για να είμαστε ειλικρινείς, ουσιαστικά αυτό το γκολ σήμανε και το τέλος του ματς, αφού οι κυανέρυθροι ήταν τόσο κακοί από την έναρξη του παιχνιδιού ώστε να μοιάζει αδύνατο το να σκοράρουν δύο φορές και να παραμείνουν ζωντανοί στη μάχη της παραμονής.

Και όντως δεν σκόραραν...

Παναιτωλικός: Κνετ, Μαρσιάλ, Μάλης, Μάρτιν, Ντάλσιο, Μουνιέ, Αλβάρες (82' Ταχάρ), Ρόσα (89' Ντουάρτε), Ντάουντα, Λιάβας, Ντίας.

Πανιώνιος: Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Οικονομίδης (63' Παπανικολάου), Κόρμπος, Τσιλούλης (82' Ρέτσος), Ρέντζας, Γρίβας (56' Καμαρά), Εμμανουηλίδης, Αραμπούλι.