Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 19:35 Αθλητισμός

Super League 1: Όλα μηδέν στο Βόλος – ΑΕΛ

Βόλος και ΑΕΛ δεν έπαιξαν καλά και η ισοπαλία χωρίς γκολ κρίνεται φυσιολογική.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν καλός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού οι δύο ομάδες έδειξαν τη διάθεση τους να παίξουν ανοιχτά και με στόχο τη νίκη.

Για να έρθει, βέβαια, αυτή θα πρέπει να μπει και γκολ όμως, κάτι που δεν κατάφεραν να πετύχουν στο πρώτο ημίχρονο ούτε οι γηπεδούχοι ούτε οι φιλοξενούμενοι. Και με βάση την απόδοση τους δεν ήταν περίεργο αυτό, αφού ναι μεν το ματς είχε καλό ρυθμό, αλλά δεν είχε και ανάλογες φάσεις, οπότε το 0-0 έμεινε ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο, πάντως, άρχισε πιο... δυναμικά. Γκολ δεν μπήκε, αλλά τα αίματα άναψαν στο 50', όταν η ΑΕΛ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μάρκοβιτς μετά το σκληρό μαρκάρισμα στον Κάσες.

Ήταν μια εξέλιξη που ανάγκασε τους Λαρισαίους να αλλάξουν τα πλάνα τους, την ίδια ώρα που οι Βολιώτες αισιοδοξούσαν ότι θα έρθει η νίκη, από τη στιγμή που απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα.

Πώς να έρθει η νίκη, όμως, όταν δεν γίνεται καμία φάση για γκολ; Ο Βόλος δεν μπορούσε να κάνει κάτι καλό δημιουργικά, η ΑΕΛ έβλεπε να της στραβώνουν τα πάντα αφού έκανε και αλλαγή... στην αλλαγή λόγω του τραυματισμού του Ασούμπρε, λίγα λεπτά αφότου είχε περάσει στο ματς.

Και κάπως έτσι, το ματς έληξε χωρίς γκολ και οι ομάδες έχασαν τις όποιες ελπίδες τους για είσοδο στην 6άδα.

Βόλος: Γκαραβέλης, Τσίκα, Δημόπουλος, Κανταμούρο (46' Τόρες), Φεράρι, Ντεντάκης, Τσοκάνης (72' Γέντρισεκ), Κάσες, Μουνίθ, Γκουαοροτσένα, Ζοάο.

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Ουάρντα, Τόρζε, Μούζεκ, Μάρκοβιτς, Σεσέροβιτς, Μπέρτος, Νούνιτς (72' Ασούμπρε, 77' Μπούστος), Σίλβα (53' Μόρας).