Κυριακή 23 Φεβρουαρίου 2020 21:30 Αθλητισμός

Διπλό τίτλου ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη, 0-1 τον ΠΑΟΚ

Στο +5 βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, μετά τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Ήταν το ματς που αναμενόταν πώς και πώς. Το ντέρμπι κορυφής. Αυτό που θα έκρινε ποια από τις δύο ομάδες θα τερματίσει 1η στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, μπαίνοντας με προβάδισμα στα πλέι-οφ. Αυτή η ομάδα, τελικά, είναι ο Ολυμπιακός και το προβάδισμα με το οποίο θα μπει στα πλέι-οφ είναι προβάδισμα τίτλου, αφού το αυτογκόλ του Γιαννούλη στο 49' έκρινε τα πάντα στην Τούμπα και έδωσε μεγάλη νίκη στους ερυθρόλευκους!

Το ντέρμπι άρχισε με... διακοπή για λίγα λεπτά στο 7' λόγω των πολλών καπνογόνων που είχαν ανάψει οι οπαδοί του ΠΑΟΚ στη Θύρα 4 και έκαναν πολύ δύσκολη την ορατότητα. Όταν ξανάρχισε, πάντως, ήταν... σαν να είμαστε σε διακοπή. Γιατί; Επειδή τα λάθη ήταν αυτά που κυριαρχούσαν.

Οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν ως πρώτο στόχο το να μη δώσουν την παραμικρή ευκαιρία στον αντίπαλο και έτσι τα λεπτά περνούσαν χωρίς οποιαδήποτε καλή φάση. Λάθη ο ΠΑΟΚ, λάθη ο Ολυμπιακός, τίποτα απολύτως...

Οι γηπεδούχοι κέρδιζαν κόρνερ αλλά δεν μπορούσαν να τα εκμεταλλευτούν, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σε κάποιες περιπτώσεις χώρους για να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση αλλά επίσης δεν τους εκμεταλλεύτηκαν και τελικά χρειάστηκε να φτάσουμε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου για να δούμε κάτι καλό.

Αυτό ήταν το δοκάρι του Ελ Αραμπί στο 42' μετά την ωραία σέντρα του Βαλμπουενά, με τους ερυθρόλευκους να πιέζουν περισσότερο σε εκείνο το χρονικό σημείο, χωρίς όμως να βρουν δίχτυα.

Αυτό θα συνέβαινε, τελικά, στο 49', όταν ο Τσιμίκας έκανε τρομερή ενέργεια και σούταρε, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει και την μπάλα τελικά να καταλήγει στα δίχτυα από το αυτογκόλ του Γιαννούλη μετά την προσπάθεια του Ραντζέλοβιτς στην επαναφορά (0-1).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και θα μπορούσε να το κάνει στο 52' αλλά το VAR, σωστά, ακύρωσε το γκολ του Βαρέλα για οφσάιντ και στα επόμενα λεπτά οι ερυθρόλευκοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, παγώνοντας την Τούμπα.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν αγχωμένοι όσο περνούσε η ώρα και το 0-1 παρέμενε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρίσκει χώρους για να «χτυπήσει» με δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» ουσιαστικά το τρίποντο.

Τελικά δε χρειάστηκε καν το δεύτερο γκολ, αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό και δεν κατάφεραν ποτέ, ουσιαστικά, να πλησιάσουν στην ισοφάριση, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να φύγουν από τη Θεσσαλονίκη με νίκη τίτλου!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο (75' Ελ Καντουρί), Λημνιός (82' Λάμπρου), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (64' Άκπομ), Σφιντέρσκι.

Ολυμπιακός: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Γκιγέρμε, Καμαρά, Βαλμπουενά (91' Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (83' Μασούρας), Ελ Αραμπί (69' Χασάν).