Τετάρτη 15 Ιουλίου 2020 21:28 Αθλητισμός

«Απέδρασε» με τριάρα από το Γεντί Κουλέ ο Ολυμπιακός

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ την προηγούμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο, καθώς επικράτησε με 1-3 του ΟΦΗ, στο Γεντί Κουλέ.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν σαφώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, καθώς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.

Στο 10΄ ο Χασάν κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Κουτρουμπή, ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στο 25ο λεπτό ο ΟΦΗ είχε την πρώτη του καλή στιγμή, με τον Βαφέα να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να κοντράρει στον Τοροσίδη και να καταλήγει σε κόρνερ.

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει δυο τα τέρματα του, με τον Ραντζέλοβιτς μετά από πάσα του Καφού να μπαίνει μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση να πλάσαρε τον Γουάλι για το 0-2.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο το ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού καθ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο 61΄ οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν την νίκη, καθώς ο Ελ Αραμπί βρήκε τον Φορτούνη και εκείνος με ωραίο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 0-3.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έχασε μια ακόμη ευκαιρία, με την κεφαλιά του Νοικοκυράκη να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του νεαρού επιθετικού στο 80ο λεπτό.

Το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί ήταν η μείωση του σκορ, με εκτέλεση φάουλ του Δεληγιαννίδη στο 94΄.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουόλι, Σακόρ (46΄Βαζ), Κουτρουμπής, Ναμπί (85΄Μπράουν), Ζοάο (80΄Νάστος), Βαφέας (46' Γιαννούλης), Μαρινάκης, Στάικος (71΄Σουρνάκης), Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Νοικοκυράκης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Άλεν (87΄Καραργύρης), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα (87΄Σουρλής), Μπα, Καφού, Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Γκασπάρ (88΄Μαρτίνης), Ραντζέλοβιτς, Χασάν (26΄Ελ Αραμπί, 80΄Μπρούνο).

Πηγή: kritipress.gr