Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020 00:10 Αθλητισμός

Λιβάγια, Τσιντώτας και κυρίως ο Μάνταλος χάρισαν στην ΑΕΚ το πρώτο τρίποντο

Υπάρχουν στιγμές που καθορίζουν την έκβαση ενός αγώνα. Και στην αναμέτρηση του Παναιτωλικού με την ΑΕΚ στο Αγρίνιο όλα άλλαξαν όταν ο Μάσιμο Καρέρα πήρε την απόφαση στο ημίχρονο για να ρίξει στη μάχη τον Σταύρο Μάνταλο. Κάπου εκεί άλλαξε ο ρους της ιστορίας του ματς καθώς το 0-0 του α' 45λεπτου μετετράπη σε 0-2 υπέρ της Ενωσης, που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα σε μια έδρα δύσκολη.

Στο 68' ο Μάνταλος εκτέλεσε κόρνερ, ο Λιβάγια κινήθηκε πιο γρήγορα, πήδηξε πιο ψηλά και στο σωστό τάιμινγκ ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά (0-1). Και στο 75' ο Τσιντώτας στέρησε από τον Παναιτωλικό την ευκαιρία για να σκοράρει καθώς σε εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Ντίας απ' τον Τσιγκρίνσκι) του Ματσόλα αντέδρασε σωστά και διατήρησε το προβάδισμα της ΑΕΚ.

Το τελικό σκορ (0-2) διαμόρφωσε στο 87' ο... MVP Μάνταλος, ο οποίος με θαυμάσια ενέργεια και ντρίμπλα, πλάσαρε εύστοχα την μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού.

Παναιτωλικός: Κνετ, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας (82' Μεντίνα), Τζανακάκης (72' Μεντόσα), Βάντερσον, Ντάλσιο (85' Βέργος), Τσιγγάρας (81' Ταχάρ), Μάζουρεκ, Ντίας, Ματσόλα (81' Αριγίμπι).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Χνιντ (46' Μάνταλος), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες (92' Μπότος), Λιβάγια (92' Αλμπάνης), Παουλίνιο, Ινσούα, Ανσαριφάρντ (80' Λόπες), Ολιβέιρα.