Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020 22:20 Αθλητισμός

Premier League: Κόκκινο το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς – Τσέλσι-Λίβερπουλ 0-2

Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Premier League είχε χρώμα… κόκκινο.

Η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ μέσα σε 5 λεπτά «καθάρισε» το ματς με την Τσέλσι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με 2-0 κι έδειξε… με το καλημέρα ότι είναι αποφασισμένη να υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η αποβολή του 24χρονου Δανού αμυντικού των Λονδρέζων Αντρέας Κρίστενσεν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά ο διαιτητής έδειξε κίτρινη κάρτα στον παίκτη για το μαρκάρισμα σε αντίπαλό του, αλλά μετά από εξέταση της φάσης στο VAR τον έστειλε στ΄ αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη.

Πριν καλά-καλά προλάβουν οι ομάδες να «ζεσταθούν» στο β΄ μέρος η Λίβερπουλ πέτυχε δύο γκολ με τον Σάντιο Μανέ στο 50΄ και 54΄ (το δεύτερο από το τραγικό λάθος του Κέπα) και ουσιαστικά το ντέρμπι είχε τελειώσει.

Η τελευταία ευκαιρία της Τσέλσι να ξαναμπεί στο ματς χάθηκε στο 76΄, όταν ο Τζορζίνιο εκτέλεσε πέναλτι και ο Άλισον με θαυμάσια επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στον πάγκο των νικητών βρέθηκε για πρώτη φορά ο Κώστας Τσιμίκας (ήταν εκτός αποστολής στην πρεμιέρα με την Λιντς).

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο και τον Σον να «βγάζει φωτιές», η Τότεναμ άφησε πίσω την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από την Έβερτον (0-1) και διέλυσε με 5-2 την Σαουθάμπτον στο «Σεντ Μέρις».

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 30΄ από το γκολ του Ίνγκς η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο βρήκε στο πρόσωπο του Νοτιοκορεάτη επιθετικού, Σον Χέουνγκ μιν τον απόλυτο σκόρερ στο συγκεκριμένο ματς. Ο διεθνής άσος πέτυχε καρέ τερμάτων (4), ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Χάρι Κέιν.