Image
Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021 20:24 Αθλητισμός

Λευκή ισοπαλία για Λαμία και ΠΑΣ Γιάννινα

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση της Λαμίας με τον ΠΑΣ Γιάννινα (0-0) στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ευχαριστημένοι με τον βαθμό της ισοπαλίας που πήραν εκτός έδρας. Ο αγώνας ήταν κρίσιμος και για τις δύο ομάδες που παλεύουν να αποφύγουν τις τελευταίες θέσεις στη βαθμολογία. Η ομάδα των Ιωαννίνων ανέβηκε στην 9η θέση με 25 βαθμούς, ενώ η Λαμία στην 11η με 19β. και έναν αγώνα λιγότερο.

Το παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο είχε έναν καλό ρυθμό, αλλά οι παίκτες των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα τις αντίπαλες εστίες. Στο 24', σουτ του Ορτέγκα Μαρτίνεθ μέσα από την περιοχή, έφυγε πάνω από την εστία του ΠΑΣ, ενώ στο 26΄ ο Επασί πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Κάργα μετά από εκτέλεση φάουλ. Στο 30΄, ο τερματοφύλακας της Λαμίας νίκησε σε τετ α τετ τον Ελευθεριάδη και αποσόβησε το γκολ.

Στην επανάληψη, την πρώτη μεγάλη ευκαιρία έχασε η Λαμία στο 66', όταν ο Αραμπούλι έκανε το δυνατό κοντινό σουτ, αλλά ο Λοντίγκιν ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα των φιλοξενουμένων, αλλά γενικά, δύσκολα κατάφερναν να φθάσουν με αξιώσεις μπροστά στην εστία και να σκοράρουν. Πάντως, ο ΠΑΣ μπορούσε να... κλέψει τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν έχασε μεγάλη ευκαιρια με τον Μιλιντσιάνου (μπήκε αλλαγή στο 73΄), την οποία αποσόβησε και πάλι ο Επασί.

Διαιτητής: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες κάρτες: Επασί, Μπεχαράνο, Τζανετόπουλος -  Κάστρο,Ντομίνγκες