Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2021 20:25 Αθλητισμός

Ξανά στη 2η θέση ο Άρης

Χάρη στον κεραυνό του Κρίστιαν Γκάνεα (22’), την κεφαλιά του Λούκας Σάσα (65’) και το πλασέ του Σαντέ Σίλβα (80’), ο Άρης επικράτησε με το εμφατικό 3-0 του Ατρόμητου στο «Κλεάνθης Βικελίδης», σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, υποχρεώνοντας σε παθητικό ρόλο σε όλο το ματς το σύλλογο του Περιστερίου.

Οι «κίτρινοι» πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του αγώνα, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσουν σπουδαίες φάσεις μπροστά από την εστία του Χρήστου Θεοδωράκη. Κι είναι χαρακτηριστικό πως το υπέροχο γκολ από τον Γκάνεα, στα μισά του πρώτου μέρους, ήρθε με ένα ξαφνικό αριστερό σουτ περίπου από τα 25 μέτρα! Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η ενέργεια του Γιώργου Νταβιώτη τρία λεπτά αργότερα δε βρήκε δίχτυα. Η κεφαλιά του Σάσα στο 40’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Θεοδωράκη ενώ το σουτ του Σπύρου Νάτσου ήταν άστοχο, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο 45λεπτο. Το σουτ του Φακούντο Μπερτόγλιο στο 47’ δε βρήκε στόχο ενώ στο 51’ το τελείωμα του Μπρούνο Γκάμα ήταν βιαστικό, έχοντας δυο αμαρκάριστους συμπαίκτες δίπλα του. Οι Περιστεριώτες θα μπορούσαν να απειλήσουν στο 61’ αν ο Αμίρ Αγκάγιεφ ενεργούσε πιο γρήγορα προ του Χουλιάν Κουέστα, έπειτα από την ενέργεια του Νταβιώτη. Κι έτσι ο Άρης έφτασε τέσσερα λεπτά αργότερα στο 2-0, με κεφαλιά του Σάσα έπειτα από σέντρα του Γκάνεα «καθαρίζοντας» το παιχνίδι. Ο Βραζιλιάνος μέσος, που είχε σκοράρει και στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου, έκανε το καλύτερο δώρο για τα αυριανά (1/3/1990) του γενέθλια, ενώ επίκειται και η διετής επέκταση του συμβολαίου του.

Το... κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους μπήκε στο 80ο λεπτό. Για το 3-0 συνεργάστηκαν δυο παίκτες που είχαν περάσει αλλαγή νωρίτερα στο ματς, με τον Δημήτρη Μάνο να ετοιμάζει στον Σίλβα και τον Πορτογάλο να πλασάρει εύστοχα τον Θεοδωράκη. Τρία γκολ, τρεις βαθμοί και δεύτερη θέση για τον Άρη! Μόλις ένας βαθμός στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη.

Διαιτητής: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Α’ Βοηθός: Αθανάσιος Κόλλιας (Ηπείρου)
Β’ Βοηθός: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας)
4ος Διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
VAR: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
AVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Δεληζήσης, Κάτσε - Νταβιώτης, Τομάσεβιτς.

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Γκάνεα, Σούντγκρεν (79’ Σάκιτς), Δεληζήσης, Ρόουζ, Τζέγκο, Σάσα (79’ Κάτσε), Γκάμα, Μπρούνο (69’ Σίλβα), Μπερτόγλιο (64’ Μάνος), Μήτρογλου (64’ Μαντσίνι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Θεοδωράκης, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο (77’ Ουμπίδες), Τομάσεβιτς, Νάτσος, Χαρίσης, Μουνίθ, Νταβιώτης (66’ Χριστοδουλόπουλος), Αγκάγιεφ (66’ Ραμπέγιο), Εντομβογί (46’ Κωτσόπουλος/70’ Μάτιτς).