Σάββατο 19 Ιουνίου 2021 21:15 Αθλητισμός

Euro 2020, Πορτογαλία – Γερμανία 2-4: Φοβερό παιχνίδι με τεσσάρα από τα Πάντσερ

Στο ματς του Euro 2020 μέχρι στιγμής, η Γερμανία επικράτησε της Πορτογαλίας με το επικό 4-2 και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Πορτογάλοι προηγήθηκαν με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά οι Γερμανοί ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και με δύο αυτογκόλ των αντιπάλων τους έφεραν… τούμπα το ματς πριν το ημίχρονο. Τα “Πάντσερ” μπήκαν δυνατά όμως και στο δεύτερο μέρος και με δύο γρήγορα γκολ των Χάβερτζ και Γκόζενς έδειξαν να “καθαρίζουν” το ματς. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος μείωσε πάντως με τον Ζότα

Το παιχνίδι
Η Γερμανία μπήκε πιο δυνατά στο ματς, μετά και την ήττα στην πρώτη αγωνιστική, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 3′ μάλιστα έστειλε και την μπάλα στα δίχτυα με τον Γκόζενς να κάνει… αεροπλανικό για το 1-0. Το γκολ ακυρώθηκε όμως, αφού ο Γκνάμπρι επηρέασε τη φάση με προβολή και ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι Γερμανοί είχαν τουλάχιστον δύο ακόμη καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ, αλλά το 1-0 έγινε τελικά από την Πορτογαλία. Σε μία αντεπίθεση κόντρα στη ροή του αγώνα στο 15′, ο Ντιόγκο Ζότα έφυγε στην… πλάτη της άμυνας και μπροστά από την εστία “έσπασε” την μπάλα στον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος και πέτυχε πανεύκολα το γκολ.

Το τέρμα της ομάδας του Σάντος “πάγωσε” τους Γερμανούς, αλλά και το ρυθμό του αγώνα για το επόμενο τέταρτο. Η “νασιοναλμανσάφτ” όμως άρχισε να επιτίθεται ξανά στη συνέχεια και στο 35′ βρήκε την ισοφάριση με αρκετή δόση τύχης. Ο Γκόζενς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Χάβερτζ έβαλε το πόδι του, αλλά ο Ντίας ήταν τελικά αυτός που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.