Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2021 14:00 Αθλητισμός

Ολυμπιακός – Ηττήθηκε από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στη Γερμανία

Την ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός με 3-1 στη Γερμανία από την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με τους ερυθρόλευκους να έχουν παράπονα από τη διαιτησία. Στο άλλο ματς του ομίλου στο Europa League, Φενέρμπαχτσέ και Αντβέρπ ήρθαν ισόπαλες 2-2.
Ο Ολυμπιακός πήγε στη Γερμανία για να πάρει αποτέλεσμα και προβάδισμα για την 1η θέση του ομίλου του. Αντ’ αυτού, έφυγε από τη Φρανκφούρτη με μια σκληρή ήττα με 3-1 από την Αϊντραχτ, αλλά και αρκετά παράπονα.

Στο 25ο λεπτό ο Σισέ ανέτρεψε άθελά του τον Μπορέ, πήρε κίτρινη κάρτα που τον αφήνει εκτός από το επόμενο παιχνίδι και ο παίκτης που κέρδισε το πέναλτι σημάδεψε εύστοχα για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός απάντησε τέσσερα λεπτά με τον ίδιο τρόπο. Ο Γιάκιτς έκανε χέρι και ο Ελ Αραμπί ισοφάρισε από τα 11 βήματα.

Ο Μαροκινός έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει τούμπα το παιχνίδι στο 40′, ενώ και η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου σταμάτησε στον Τραπ.

Οι Ερυθρόλευκοι ετοιμάζονταν να πάνε με το σκορ ισόπαλο στα αποδυτήρια, αλλά δέχθηκαν γκολ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η κεφαλιά του Χιντερέγκερ βρήκε το δοκάρι του Βατσλίκ, αλλά στη συνέχεια της φάσης, Τουρέ και συνδυάστηκαν, με τον πρώτο να σκοράρει σε άδειο τέρμα.

Οι Γερμανοί πέτυχαν και 3ο γκολ στο 59’ με τον Καμάντα.

Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για δύο σημαντικές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Γιάκιτς.

Την αγκωνιά του Κροάτη στο 46, που δεν εξετάστηκε ποτέ από το VAR, παρότι επέφερε δύο ράμματα στο φρύδι του Ελ Αραμπί.

Αλλά και την κλοτσιά του μέσου της Αϊντραχτ στο κεφάλι του Ρέαμπτσιουκ στο 56′, μέσα στην περιοχή του Τραπ. Φάση που δεν υπεδείχθη πέναλτι.

Η Αϊντραχτ ανέβηκε πρώτη με 7 βαθμούς, ο Ολυμπιακός έμεινε στους 6, με το… «δώρο» να έρχεται από την Τουρκία, όπου η η Αντβερπ απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε.

Οι Βέλγοι άνοιξαν το σκορ με τον Σαμάτα μόλις στο 2ο λεπτό.

Η Φενέρ ισοφάρισε με τον Βαλέντσια στο 20′.

Στο 36ο λεπτό ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι, αλλά οι Τούρκοι κέρδισαν κι άλλο στο 45 και αυτή τη φορά ο Κολομβιανός επιθετικός δεν λάθεψε.

Το τελικό 2-2 έγραψε ο Χέρκενς με κεφαλιά στο 62′.