Image
Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2022 16:05 Αθλητισμός

Παγκόσμιο Κύπελλο: Βραζιλία και Πορτογαλία στη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης

Η Βραζιλία και η Πορτογαλία προκρίθηκαν στη νοκ άουτ φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος, με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μπρούνο Φερνάντες, λύγισε την Ουρουγουάη 2-0. Νωρίτερα, ο Κασεμίρο με εκπληκτικό γκολ είχε υπογράψει την πρόκριση της Βραζιλίας, με 1-0 επί της Ελβετίας.
Η απουσία του τραυματία Νειμάρ και η υποδειγματική ανασταλτική λειτουργία της Ελβετίας, φρέναραν τη Βραζιλία έως το 83′ λεπτό, όταν ο Κασεμίρο με καταπληκτικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό 1- 0. Με τη νίκη αυτή η Βραζιλία προκρίθηκε στους «16» του Μουντιάλ.

Η Ελβετία μπορεί να ορίσει ή ίδια την τύχη της. Έπεται ο αγώνας με τη Σερβία που βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Καστελέτο για το Καμερούν, ωστόσο στον επιπλέον χρόνο του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε με τον Πάβλοβιτς και προηγήθηκε 2-1 με το γκολ του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς.

Όταν δε, στο 53′ ο Μίτροβιτς έδωσε αέρα δύο γκολ στη Σερβία η προοπτική ήταν ιδανική , ωστόσο η αφρικανική ομάδα βρήκε το σθένος και μείωσε με τον Αμπουμπακάρ στο 63′ και πήρε και το βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Τσούπο Μοτίνγκ στο 66′. Καμερούν – Σερβία 3-3.

Την είσοδο στη νοκ άουτ φάση εξασφάλισε και η Πορτογαλία. Με πρωταγωνιστή τον Μπρούνο Φερνάντες κατέβαλε 2- 0 την αξιόμαχη Ουρουγουάη. Ο 28χρονος μέσος έβαλε το πρώτο γκολ στο 53′ και με εκτέλεση πέναλτι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, «κλείδωσε» τους βαθμούς και την παραμονή της ομάδας στο Κατάρ.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Νότια Κορέα παρατάχθηκε με τον μέσο του Ολυμπιακού Ινμπόμ Χουάνγκ κόντρα στη Γκάνα η οποία άκρως αποτελεσματική με τον Σαλισού στο 24΄ και τον Κουντούς στο 34΄ προηγήθηκε 2- 0 στο ημίχρονο.

Οι Νοτιοκορεάτες απάντησαν με δύο γκολ του εξαιρετικού Τσο στο 58ο και το 61ο λεπτό. Ωστόσο η Γκάνα με τον Κούντους στο 68′ πέτυχε το νικητήριο γκολ, και παρά τις προσπάθεια της ασιατικής ομάδας κράτησε το 3-2 και έχει αυξημένες πιθανότητες για μια θέση στους «16» της διοργάνωσης.