Πέμπτη 09 Μαΐου 2024 00:10 Αθλητισμός

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 59-63: Στο Final Four του Βερολίνου οι Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε για τρίτη σερί χρονιά στο Final Four μετά τη νίκη του με 63-59 επί της Μπαρτσελόνα στο πέμπτο και τελευταίο ματς της σειράς των Playoffs της Euroleague στη Βαρκελώνη.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ξεχωρίζει για τις σκληρές μάχες με ένα ιστορικά χαμηλό σκορ, που επιτρέπει στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει τη Μπαρτσελόνα από κοντά και να ελπίζει για τη νίκη που θα της δώσει το εισιτήριο για το Final Four του Βερολίνου.

Στο κατάμεστο «Palau Blaugrana», ο Ολυμπιακός με μια άμυνα από ατσάλι δείχνει ότι μπορεί να κρατήσει μακριά την ισπανική ομάδα από τη μπασκέτα του και με ένα ματς τακτικής και υπομονής να μείνει μέσα στο παιχνίδι, για να κάνει για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού ένα break σε πέμπτο ματς της σειράς των Playoffs.

Σε ένα νευρικό πρώτο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 12-9 υπέρ της Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός μπήκε με μια σκληρή και αποδοτική άμυνα, αλλά παράλληλα μια τρομερή αστοχία που δεν του στοίχισε και έμεινε κοντά στο σκορ.

Με μια καλή εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Πειραιά παραμένει σε απόσταση αναπνοής με σκορ 27-25 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Κορυφαίος των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος είναι ο Λαπροβίτολα με 13 πόντους και 3 ασιστ σε 11 λεπτά συμμετοχής. Για τους «ερυθρόλευκους» καθοριστικός στο πρώτο μισό είναι ο Μιλουτίνοφ με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ένα μπλοκ μόλις σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο για… γερά νεύρα, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, κόντραρε στα ίσια την Μπαρτσελόνα και η λήξη βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλε με 40-40.

Σε αυτή τη μεγάλη μάχη του Ολυμπιακού δίπλα του βρίσκονται για μία ακόμα φορά οι πρόεδροι της ΚΑΕ, Γιώργος και Παναγιώτης Αγγελόπουλος, καθώς και ο αντιπρόεδρος, Γιώργος Σκινδήλιας. Στο πλευρό του, ο Ολυμπιακός έχει και 200 φιλάθλους που ταξίδεψαν στη Βαρκελώνη.