Σάββατο 24 Αυγούστου 2019 23:30 Αθλητισμός

Άρης – ΟΦΗ 1-1: Αιφνιδίασαν και άντεξαν οι Κρητικοί

Το γκολ του Μεγιάδο στο 18' χάρισε βαθμό στον ΟΦΗ μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», καθώς ο Άρης, που έχασε πέναλτι και ευκαιρίες, ισοφάρισε με τον Σάσα αλλά δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ.

Άλλη πρεμιέρα φανταζόταν

Ο Άρης άρχισε με «γκέλα» το Πρωτάθλημα καθώς το ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) με τον ΟΦΗ στο «Κλεάνθης Βικελίδης» προφανώς και δεν στοιχειοθετεί την πρεμιέρα που φανταζόταν. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν στο σκορ με τον Μεγιάδο, είδαν τον Λούκας Σάσα να ισοφαρίζει αλλά και τον Μπράουν Ιντέγε να χάνει σωρεία ευκαιριών. Χαμένο πέναλτι για τον Ντιγκινί.

Η νωχελική παρουσία του Άρη στο πρώτο ημίχρονο μάλλον διευκόλυνε τη ζωή του ΟΦΗ ο οποίος παρουσίασε καλύτερα δείγματα, με σωστή κυκλοφορία της μπάλας  χάρη στους Ναμπί, Νέιρα και αρκετές επικίνδυνες υποθέσεις. Οι Κρητικοί είχαν σωστές αντιδράσεις ακόμη και όταν ο Άρης προσπάθησε να επιβάλει καθεστώς πίεσης, ενώ αμυντικά «εξαφάνισαν» για περίπου 30 λεπτά τον Ματίγια, «κόβοντας» τη δημιουργία του αντιπάλου τους.

Επιθετικά, «χτύπησαν» στο βασικό πρόβλημα του Άρη που ήταν η δεξιά πλευρά της άμυνας με τον Σεμέντο. Την πρώτη φορά που ο τελευταίος «χόρεψε» τον Σούντγκρεν ήταν στο 7ο λεπτό αλλά ο Νέιρα έχασε μια μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ολομόναχος, από το ύψος του πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το ίδιο πράγμα ακόμη δύο φορές και στην 3η άνοιξαν το σκορ. Στο 18ο λεπτό, Σούντγκρεν και Λούκας Σάσα έδωσαν τη δυνατότητα στον Κοροβέση για μια… ξεκούραστη σέντρα και ο Μεγιάδο ανενόχλητος έκανε το 0-1 από το ύψος του πέναλτι.

Επένδυσε στο… λάθος

Ο Άρης είχε πρόβλημα στη δημιουργία έως το 30ο λεπτό, κάπου εκεί άρχισε να εμφανίζεται ο Ματίγια, επένδυσε περισσότερο στα οφέλη της πίεσης, αλλά και στην ικανότητα του Φετφατζίδη από τη δεξιά πλευρά. Αυτός ήταν ο δημιουργός της φάσης του 11ου λεπτού όπου ο Μαρτίνες σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι από τα οκτώ μέτρα. Οι «κίτρινοι» είχαν κυριαρχία, όχι όμως και την τελική πάσα για να προκαλέσουν ευκαιρία. Ο Ιντέγε σε πολλές περιπτώσεις έδειξε να μη συνεννοείται με τους συμπαίκτες του, αλλά όταν βρέθηκε στο ένας εναντίον ενός με τον Νάστο, ο αρχηγός του ΟΦΗ τον ανάγκασε σε κακό σουτ. Η τελευταία ουσιαστική ευκαιρία έγινε στο 42’ όταν ο Ντιγκινί εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μεγιάδο, αλλά ο Σωτηρίου απομάκρυνε σωτήρια στο (υπό πίεση) σουτ του Γάλλου.

Το χαμένο πέναλτι του Ντιγκινί

Το δεύτερο ημίχρονο είχε άλλο… script με τον Άρη να πιέζει αφόρητα τον ΟΦΗ και τους Κρητικούς να αλλάζουν αγωνιστικό πρόσωπο, δίνοντας έμφαση στην άμυνα. Η αστοχία του Ιντέγε στο 48ο λεπτό (μετά από εξαιρετική πάσα του Ματίγια δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή) αλλά και στο 64’ όταν ξεχάστηκε από πλάγια θέση αλλά τον σταμάτησε ο Σωτηρίου κόστισαν στους «κίτρινους». Πολύ περισσότερο η κακή εκτέλεση πέναλτι του Νικολάς Ντιγκινί στο 55’. Για την ακρίβεια, ο Κοροβέσης ανέτρεψε τον Ιντέγε εντός περιοχής, αλλά ο Γάλλος επιθετικός του Άρη (στην εκτέλεση) έστειλε την μπάλα δύο μέτρα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου, στο πρώτο χαμένο πέναλτι στην (εν Ελλάδι) καριέρα του!

Το άστρο του Σάσα

Έχοντας απελπιστεί από τις χαμένες ευκαιρίες, ο Άρης βρήκε αυτό που ανυπόμονα έψαξε στο 69ο λεπτό. Από λάθος εκτέλεση πλαγίου για τον ΟΦΗ, ο Φετφατζίδης είδε τον Λούκας Σάσα και ο τελευταίος με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1). Ο Άρης αναζήτησε το γκολ, αλλά ο ΟΦΗ στην κόντρα επίθεση βρέθηκε πιο κοντά σ’ αυτό στο 89ο λεπτό όταν ο Ροζ δεν εκτίμησε σωστά τη φάση, έδωσε τη δυνατότητα στον Μάνο να σουτάρει από πλάγια θέση αλλά ήταν άστοχος.

Ο Σάββας Παντελίδης δεν πήρε πολλά από τις αλλαγές του, ειδικά από τον Ντάνι Λάρσον ο οποίος είχε περισσότερο χρόνο στη διάθεσή του και είδε τον Ιντέγε (στο 90’) να μην προλαβαίνει να αγγίξει την μπάλα από απόσταση ενός μέτρου από την εστία.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Δεληζήσης (Άρης), Ναμπί, Μεγιάδο, Νέιρα, (ΟΦΗ)

MVP: Ο Λούκας Σάσα παραμένει ό,τι καλύτερο και πιο ουσιαστικό έχει ο Άρης στην ενδεκάδα του. Μετουσίωσε την εμφάνισή του με το γκολ που πέτυχε.

Στο ύψος του: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Ανέστη Νάστο του ΟΦΗ.

Αδύναμος κρίκος: Ο Ιντέγε είχε τουλάχιστον δύο κλασικές φάσεις για να βάλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

Η «γκάφα»: Μεταξύ της άστοχης εξόδου του Έμαν στο 11ο λεπτό και του λάθος του Μεγάδιο στο 42’, μάλλον υπερτερεί το λάθος του τελευταίου καθώς λίγο έλειψε να καταστρέψει ό,τι έχτισε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο.

Το στραγάλι: Δεν είχε προβλήματα ο Μανούχος από την Αργολίδα. Έκανε λάθη στις επαφές, σωστά υπέδειξε το πέναλτι στη φάση του 55ου λεπτού

Το «ταμείο» του gazzetta.gr: Στο ποδόσφαιρο δεν αποδίδεται πάντα δικαιοσύνη, αυτό έγινε στο «Κλ. Βικελίδης». Ο Άρης ήταν καλύτερος από τον ΟΦΗ, είχε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει την ανατροπή μετά το 0-1, αλλά δεν τις αξιοποίησε. Ο ΟΦΗ ήταν άλλη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο κι άλλη (απόλυτα αμυντικογενής) στο δεύτερο.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Παντελίδης): Έμαν, Σούντγκρεν, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Ροζ, Ματίγια, Λούκας Σάσα, Μαρτίνες (63’ Λάρσον), Ντιγκινί (86’ Γιουνές), Φετφατζίδης (80’ Τόνσο), Ιντέγε.

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σεμέντο (71’ Σάσι), Μεγιάδο, Ναμπί (81’ Σακόρ), Μάνος, Τσιλιανίδης, Νέιρα (89’ Μπράουν), Νάστος, Μαρινάκης

Πηγή: gazzetta.gr