Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου 2019 16:40 Αθλητισμός

Μουντομπάσκετ 2019: Οι ΗΠΑ αποκαθηλώθηκαν και από τη Σερβία

Μετά το ματς κόντρα στη Γαλλία για τα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ 2019, οι ΗΠΑ γνώρισαν σχεδόν 24 ώρες αργότερα ακόμη μια ήττα στο τουρνουά, αυτήν τη φορά από τη Σερβία με 94-89. Έτσι, οι «πλάβι» θα δώσουν διεκδικήσουν την 5η θέση στη διοργάνωση της Κίνας, ενώ οι Αμερικανοί θα περιοριστούν σε μιας από τις θέσεις 7-8.

Οι Σέρβοι είχαν σε μεγάλη ημέρα τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους με το εντυπωσιακό 7/14 τρίποντα, ενώ ο Λούτσιτς τον ακολούθησε με 15 πόντους και ο Μίσιτς πρόσθεσε άλλους 10.

Από το σύνολο του Γκρεγκ Πόποβιτς, που είδε και το συγκρότημα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να το «πληγώνει», πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρνς με 22 πόντους, με τον Γουόκερ να είχε 18 και τον Μίντλετον 16.

Το πιο εντυπωσιακό όσον αφορά την αναμέτρηση αυτή, είναι το γεγονός ότι η Σερβία είχε προβάδισμα 32-7 στην 1η περίοδο επί των ΗΠΑ, με τους 7 πόντους των Αμερικανών να αποτελούν τη χειρότερη επίδοσή τους σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Αυτή ήταν και η δεύτερη φορά που πέφτουν κάτω από τους 10 πόντους σε δεκάλεπτο, μετά το 2010 και την 4η περίοδο κόντρα στη Βραζιλία.