Image
Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 20:05 Αθλητισμός

ΠΑΟΚ-Λαμία 3-0

Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στη Λαμία στην Τούμπα και επικράτησε με 3-0 «τελειώνοντας» την υπόθεση νίκη από τα 11 πρώτα λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ μετά τη διακοπή του ελληνικού πρωταθλήματος λόγω των εθνικών ομάδων φιλοξένησε στην Τούμπα τη Λαμία για την 7η αγωνιστική της Super League, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα... φιλόξενος καθαρίζοντας το τρίποντο από τα πρώτα 11 λεπτά όταν και προηγήθηκε με 3-0.

Με την συμπλήρωση δύο λεπτών αγώνα ο Γιόζιπ Μίσιτς έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να σκάει μπροστά στον Βελλίδη και να καταλήγει στα δίχτυα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιαννούλης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Λημνιός με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Ο ΠΑΟΚ δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και στο 11ο λεπτά, ο Στοχ βρήκε τον Σφιντέρσκι μεσα στη μικρή περιοχή με τον Πολωνό με τακουνάκι να γράφει με ωραίο τρόπο το 3-0 και εκεί τελείωσαν όλα, όσον αφορά τους τρεις βαθμούς. Τρία σουτ και τρία γκολ ήταν το αποτέλεσμα για τον δικέφαλο.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε και το επόμενο σουτ έγινε στο 33΄ με τον Δημούτσο απλά να δείχνει πως υπάρχει και η Λαμία στο γήπεδο. Στο αμέσως, επόμενο λεπτό οι Θεσσαλονικείς έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λημνιό να μπαίνει στη περιοχή και να σουτάρει, αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε. Στο 41', ο Μίροσλαβ Στοχ εκτέλεσε ωραία το φάουλ, όμως, ο πορτιέρο της Λαμίας έδιωξε πριν καταλήξει στα δίχτυα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να μην φορτσάρει και έκανε την πρώτη φάση στο 51' με σέντρα - σουτ του Μίσιτς που έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο Κατσίκας, ο οποίος πέρασε στο ημίχρονο στη θέση του Βελλίδη. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι απειλούσαν σε χαλαρούς ρυθμούς και κυρίως με μακρινά σουτ χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία.

Η μεγαλύτερη φάση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 76', όταν ο Σφιντέρσκι σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Κατσίκα, ο οποίος την πρόλαβε πριν περάσει τη γραμμή της εστίας του.

Το μόνο αξιοσημείωτο που έγινε μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν η επιστροφή του Αντελίνο Βιεϊρίνια στον αγωνιστικό χώρο με τον αρχηγό του ΠΑΟΚ να επιστρέφει στη δράση έπειτα από έξι μήνες απουσίας παίρνοντας τη θέση του Λημνιού στο 84' με όλη την Τούμπα να τον αποθεώνει.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Κρέσπο με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια σε κενή εστία με κεφαλιά την έστειλε πάνω από το οριζόντιο.

Με όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Λαμίας με 3-0 και έφτασε με αυτό το ματς τα 42 σερί ως αήττητος...

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο (64΄Εσίτι), Μίσιτς, Λημνιός (84' Βιεϊρίνια), Στοχ (73' Ζαμπά), Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι

Λαμία: Βελλίδης (46' Κατσικας), Αντέτζο (55΄Τζανετόπουλος), Πλιάτσικα, Βύντρα, Σκαντορβέλι, Μπεχαράνο (46' Μπουλούλης), Δημούτσος, Σκόνδρας, Βασιλόγιαννης, Ντελ Πίνο, Ρόμανιτς