Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2019 21:55 Αθλητισμός

Basket League: Περιστέρι-Παναθηναϊκός 82-78: Πάλι του «έσπασε» το αήττητο

Όπως πέρυσι έτσι και φέτος, το Περιστέρι ήταν η ομάδα που θα «έσπαγε» το αήττητο του Παναθηναϊκού, με την ομαδα του Ρικ Πιτίνο να παρουσιάζεται κατώτερη των περιστάσεων και να παίζει... τραγικό μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο Νικ Καλάθης αποχώρησε στην δεύτερη περίοδο με ενοχλήσεις στο γόνατο και έκρουσε το καμπανάκι του κινδύνου ενόψει της διαβολοβδομάδας και των αγώνων με Φενέρμπαχτσε και Μακάμπι.

Το Περιστέρι προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του με αποτέλεσμα να προηγηθεί γρήγορα με 7-2. Κάτι που δεν κράτησε για πολύ. Μπορεί οι «πράσινοι» να μην εντυπωσίαζαν με την απόδοσή τους, αλλά με... αργό και σταθερό ρυθμό κατάφεραν να πραγματοποιήσουν ένα επιμέρους 19-2 (!) και να προηγηθούν με 21-9 λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-22). Ένα διάστημα όπου είχαν το πάνω χέρι λόγω της ευστοχίας στα σουτ εντός παιδιάς (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα) σε σχέση με τους γηπεδούχους (2/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα) και τον έλεγχος στα ριμπάουντ (11-9).

Βέβαια η συνέχεια έμελλε να ήταν τελείως διαφορετική. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο υπέπεσαν σε πολλά λάθη, δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν έχασαν σε κανένα σημείο τη συγκέντρωσή τους και «διάβαζαν» εξαιρετικά όλες τις άμυνες του «τριφυλλιού». Κάπως άρχισαν να «ροκανίζουν» την διαφορά «ταΐζοντας» τον Γιανίκ Μορέιρα (10π., 7ριμπ., στο α' μέρος) ενώ ανέβασαν τα ποσοστά τους με 13/30 εντός παιδιάς στο σύνολο έναντι μόλις 12/29 του Παναθηναϊκού. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν υποπέσει και σε 10 λάθη στο ημίχρονο ενώ είχαν αστοχήσει 10 φορές από την γραμμή της φιλανθρωπίας (9/19)!

Το Περιστέρι συνέχισε την αντεπίθεση και στο ξεκίνημα του γ' δεκαλέπτου εκτοξεύοντας τον δείκτη του σκορ στο +12 (52-39) έχοντας πραγματοποιήσει σερί 12-0!!! Οι «πράσινοι» έμοιαζαν να είναι εκτός τόπου και χρόνου και να μην λειτουργεί τίποτε απολύτως. Ακόμη και όταν προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά (52-45 στο 25') οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέσουν στην άμυνα και να οδηγούν τον Παναθηναϊκό από το ένα λάθος στο άλλο (17 λάθη στο 30'). Αποτέλεσμα; Η διαφορά να παίρνει τεράστιες διαστάσεις για λογαριασμό των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν και στο +16 (64-48 στο 29') με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (68-52).

Οι νταμπλούχοι άργησαν πολύ να «ξυπνήσουν» αλλά όταν το έκαναν ήταν... αργά για να γυρίσει τελείως το ματς. Οι Παπαπέτρου, Ράις και ο νεαρός Παπαδάκης ήταν εκείνοι που προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι με αποτέλεσμα να μειώσει ο Παναθηναϊκός σε 73-69 ύστερα από επιμέρους 17-5 στην 3η περίοδο. Όμως μέχρι εκεί. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την τεράστια ευκαιρία που βρέθηκε στα χέρια τους να περάσει ανεκμετάλλευτη και έφτασαν και φέτος στη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό και στην φετινή Basket league. Όπως ακριβώς και την περσινή σεζόν...

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 68-52, 82-78

Πηγή: gazzetta.gr