Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020 15:50 Αθλητισμός

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο: Έκανε το χρέος της η Εθνική ανδρών απέναντι στη Γαλλία

Με νίκη έκλεισε η Εθνική ομάδα των ανδρών τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο της Βουδαπέστης, επικρατώντας της Γαλλίας στη Duna Arena με 12-10.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, έστω και με μέτρια απόδοση, κατέλαβε την 2η θέση του τετάρτου ομίλου και θα αντιμετωπίσει (εκτός απροόπτου) την Ρουμανία την ερχόμενη Δευτέρα, με στόχο την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης, με την πανίσχυρη Κροατία να μας περιμένει στα προημιτελικά.

Να σημειωθεί ότι οι Ρουμάνοι του Σάκη Κεχαγιά έκαναν την έκπληξη σήμερα, νικώντας τη Ρωσία με 11-10, και αν το βράδυ οι Ολλανδοί ηττηθούν φυσιολογικά από τη Σερβία, θα βρεθούν στο δρόμο της Εθνικής μας.

Με δύο όμορφα τέρματα του Γενηδουνιά και του Φουντούλη κι ένα ακόμα από τον Βλαχόπουλο, η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα με 3-0 στην πρώτη περίοδο, για να μειώσει στην εκπνοή του οκταλέπτου ο Χαζ (3-1). Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου συνέχισαν και στη δεύτερη περίοδο να μην έχουν κανένα πρόβλημα στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν τον παίκτη παραπάνω (3/4) και με τέρματα των Γούνα, Βλαχόπουλου, Κολόμβου απομακρύνθηκαν κι άλλο από τους Γάλλους (6-1).

Ωστόσο οι τυπικά γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν στη συνέχεια, μειώνοντας σε 7-5, σε ένα τρίτο οκτάλεπτο που για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, η ελληνική ομάδα φάνηκε να χάνει την αυτοσυγκέντρωσή της. Μάλιστα, με πέναλτι του Κρουσιγιά (2:41 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου), η Γαλλία πλησίασε στο γκολ (7-6), για να δώσει ανάσα στην ελληνική ομάδα αμέσως μετά ο Γενηδουνιάς (8-6). Ο Μαρζουκί όμως με δύο γκολ στο τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, διατήρησε την ομάδα του σε απόσταση βολής (9-8) από τους Έλληνες, που σίγουρα θα πρέπει να ξεχάσουν αυτήν την περίοδο, εάν θέλουν να συνεχίσουν με αξιώσεις στη διοργάνωση.

Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Βλαχοπούλου στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, έδωσε «αέρα» δύο γκολ στην Εθνική μας (10-8). Πέντε λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, ο Τόμας Βερνού μείωσε ξανά στο ένα γκολ (10-9) αλλά ο Άγγελος Βλαχόπουλος έδωσε τέλος στην αγωνία, με δύο τέρματα (5 συνολικά στο ματς), διαμορφώνοντας το 12-9.

Οκτάλεπτα: 1-3, 1-3, 6-3, 2-3

Διαιτητές: Κουν (Ουγγαρία)-Ορτέγκα (Ισπανία)

ΓΑΛΛΙΑ (Βούκανιτς): Γκαρσό, Σονταντιέ 1, Βερνού Μ. , Βερνού Τ. 1, Χαζ 1, Κάλινιτς, Κρουσιγιά 3, Ιτζίνσκι 1, Μαρζουκί 2, Κανονέ, Βανπεπερστρατέ, Καμαράσα 1, Φοντανί

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καπότσης, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης , Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 1, Βλαχόπουλος 5, Γαλανίδης.