Σάββατο 18 Ιανουαρίου 2020 22:35 Αθλητισμός

Bundesliga: Νίκη και +5 η Λειψία

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το τρίποντο και πάτησε πιο γερά στην 1η θέση...

Με τη Γκλάντμπαχ να χάνει από τη Σάλκε την Παρασκευή, η Λειψία είχε μεγάλη ευκαιρία, μία μέρα μετά, να αυξήσει τη διαφορά. Και ακριβώς αυτό έκανε. Μπορεί να αγχώθηκε υποδεχόμενη την Ουνιόν Βερολίνου, αφού αυτή ήταν που άνοιξε το σκορ στο 10' και κράτησε το 0-1 ως το τέλος του ημιχρόνου, αλλά η ανατροπή ήρθε... Ο Ζάμπιτσερ στο 51' έκανε το 1-1 και έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση της Λειψίας, για την οποία «καθάρισε» ο Βέρνερ: Γκολ στο 57' για το 2-1, γκολ και στο 83' για το 3-1 και η ομάδα του έχει 8 νίκες και μία ισοπαλία στις τελευταίες 9 αγωνιστικές της Bundesliga, βάζοντας τουλάχιστον τρία γκολ στο κάθε 90λεπτο!