Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2020 21:55 Αθλητισμός

Super League 1: Δεν εξασφάλισε ακόμη την 6άδα ο Άρης, 2-2 με την Λαμία

Η Λαμία προηγήθηκε με 2-0, ο Άρης ισοφάρισε σε 2-2 και όλα παραμένουν ανοιχτά για την 6άδα της Super League 1.

Οι Θεσσαλονικείς ήξεραν ότι με νίκη θα ήταν σίγουροι για την παρουσία τους στην πρώτη 6άδα και τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ, αλλά τελικά παραμένουν με το άγχος. «Υπεύθυνος» γι' αυτό είναι ο Χρήστος Αραβίδης, ο οποίος στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λαμίας έβαλε δύο γκολ και έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα για τους κίτρινους, οι οποίοι ισοφάρισαν σε 2-2 από 2-0 αλλά ως εκεί...

Το ματς έδειχνε μοιρασμένο στα πρώτα λεπτά, αλλά η Λαμία ανέβασε στροφές μετά το 10λεπτο και είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 16', όταν ο Βέλεθ ανέτρεψε τον Καραμάνο και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο Κουέστα, όμως, απέκρουσε την εκτέλεση του Βασιλόγιαννη και κράτησε το 0-0, αλλά όχι για πολύ... Κι αυτό, γιατί στο 24' ο Αραβίδης κοντρόλαρε, γύρισε και εκτέλεσε από κοντά τον τερματοφύλακα του Άρη, γράφοντας το 1-0. Δίκαιο προβάδισμα για τους γηπεδούχους με όσα είχαν δείξει ως τώρα, δίκαιο σκορ και για τους Θεσσαλονικείς όμως, αφού ήταν εμφανώς χειρότεροι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους.

Όπως χειρότερο έγινε για αυτούς και το σκορ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48', όταν ο Καραμάνος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Βασιλόγιαννης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αραβίδης, ξανά, τη δεύτερη για το 2-0.

Το ματς έδειχνε να στραβώνει εντελώς για τους κίτρινους, αλλά τελικά όλα άλλαξαν μέσα σε λίγα λεπτά: Στο 52' το εκπληκτικό σουτ του Λάρσον έφερε τη μείωση του σκορ (2-1) και στο 54' ο Ιντέγε από την ασίστ του Γκάμα έκανε το 2-2!

Η Λαμία προσπαθούσε να καταλάβει τι έγινε και ο Άρης κατάλαβε ότι ήταν το σωστό timing για να κυνηγήσει το τρίτο γκολ και την ολική ανατροπή, η οποία θα μπορούσε να γίνει στο 61' με τον Βέλεθ.

Δεν έγινε όμως και δεν έγινε ούτε στη συνέχεια του παιχνιδιού, αφού το 2-2 παρέμεινε παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες, με συνέπεια ο Άρης να μην είναι ακόμη σίγουρος και μαθηματικά για την είσοδο του στα πλέι-οφ.

Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Νιασέ, Καραμάνος (79' Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης (85' Μπιανκόνι), Ρόμανιτς (64' Σάλιακας), Αραβίδης.

Άρης: Κουέστα, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Ροζ, Ματίγια, Σάσα, Φετφατζίδης (79' Μαντσίνι), Γκάμα (91' Μαρτίνες), Λάρσον (89' Ντουρμισάι), Ιντέγε.