Image
Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου 2020 23:25 Αθλητισμός

Super League: ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 1-0 Τελικό

Ο ΠΑΟΚ αναμετράται την Παρασκευή (11/9, 20.30) με την ΑΕΛ στην Τούμπα, στην πρεμιέρα της Super League90' Ολοκληρώθηκε το ματς. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 1-0 την ΑΕΛ και πήρε το τρίποντο. Δεν εντυπωσιάσε με την εμφάνιση του ενώ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αλλά και του αγώνα να ισοφαρίσουν. Και ο ΠΑΟΚ είχε τις ευκαιρίες του με αποκορύφωμα το... άχαστο που κατάφερε να χάσει ο Άκπομ.

22:22

90+4'

Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Ο Τρούγιτς μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ ο Ίνγκασον έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.

22:17

89'

Αλλαγές και για τον ΠΑΟΚ. Εκτός οι Μπίσεσβαρ, Τζόλης και πέρασαν στο ματς οι Κρέσπο, Ζαμπά.

22:16

89'

Αλλαγές για την ΑΕΛ. Εκτός οι Μπέρτος, Φίλιπ και μπαίνουν οι Γρηγορόπουλος, Μαϊδανός.

22:14

86'

Διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζόλης αρχικά και εν συνεχεία ο Σβαμπ έκαναν το σουτ με τον Νάγκι να διώχνει σε κόρνερ σωτήρια.

22:12

84'

Ωραία ο Ζίβκοβιτς μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Γκάλι να πιάνει τη μπάλα.

22:09

81'

Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Τόρζε και στη θέση του ο Πινακλας.

22:06

79'

Ο Ζίβκοβιτς απειλεί με σουτ εκτός περιοχής.

22:06

78'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, η δεύτερη. Εκτός ο Άκπομ και στη θέση του ο Σβιντέρσκι.

22:04

77'

Ο Ντουρμισάι κερδίζει κόρνερ για την ΑΕΛ.

22:04

75'

Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Εκτός ο Πέλκας και στη θέση του ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

22:04

74'

Απειλεί ο ΠΑΟΚ. Η μπάλα στον Τζόλη που μπήκε στην περιοχή, έκανε την ντρίπλα, προσπάθησε να κάνει μια ακόμα, έχασε τη μπάλα με τον Πέλκα να σουτάρει αρχικά και την άμυνα της ΑΕΛ να κόβει. Η μπάλα έφτασε στον Σβαμπ που έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία.

22:00

73'

Νέα κίτρινη κάρτα. Αυτή τη φορά την είδε ο Μιχαηλίδης για φάουλ στον Πλατέλλα.

21:56

69'

Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα.

21:56

68'

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα από τα αριστερά με τον Άκπομ να πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Νάγκι με εντυπωσιακή επέμβαση έδιωξε και εν συνεχεία η άμυνα της ΑΕΛ απομάκρυνε σε κόρνερ.

62'

Απίστευτη ευκαιρία θα χάσει ο Άκπομ για τον ΠΑΟΚ. Ο Πέλκας έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, έκανε παράλληλη μπαλιά προς τον Άκπομ που απλά έπρεπε να πλασάρει σε κενή εστία αλλά ο Άγγλος έκανε τσαφ και είδε τη μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του.

21:49

62'

Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο γκολκίπερ της ΑΕΛ.

21:48

60'

Η ΑΕΛ προχώρησε στην έκδοση ανακοίνωσης για την έως τώρα διαιτησία του Τσαγκαράκη με την οποία αναφέρει: "Κύριε Τσαγκαράκη σε παρακαλούμε μετά το ματς να δεις τις 2 φάσεις που έδωσες κίτρινη κάρτα στον Σεσέροβιτς και στον Ντουρμισάι και μετά να δεις πόσες κίτρινες καρτες έπρεπε να δώσεις στον Μιχαηλίδη για τα φάουλ στον Ντουρμισάι και τι χρώμα καρτα επρεπε να δωσεις στη γροθιά του Τζολη στο πρόσωπο του Σεσεροβιτς που δεν έδωσες ουτε καν φαόυλ.

Ελπίζουμε ο κ. Κλατενμπεργκ να αντιληφθεί σύντομα ότι στην Ελλάδα το μεγαλο πρόβλημα που το ποδόσφαιρο δεν πηγαίνει μπροστά είναι κυρίως οι διατητές που ανάλογα με το χρώμα και το όνομα της ομάδας σφυρίζουν διαφορετικά σε καθε περίπτωση.

Με τον κ. Τσαγκαράκη, τον γιο του γνωστού Τσαγκαράκη του παρελθόντος είχαμε το ίδιο πρόβλημα και στο παιχνίδι στην Ξάνθη περυσι που ενώ κερδίζαμε 0-1 εκτός έδρας, με ανύπαρκτες κίτρινες καρτες στα αμυντικά χαφ και στα στόπερ, μας οδήγησε σε αναγκαστικές αλλαγές στους καλύτερους μας παίκτες, με αποτέλεσμα να χάσουμε ένα δικό μας ματς και την έξοδο μας στην Ευρώπη".

21:45

57'

Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Μιλοσάβλιεβιτς και στη θέση του ο Πλατέλλας.

21:42

55'

Άλλη μια κίτρινη κάρτα στο ματς. Την είδε ο Ελ Καντουρί

21:41

53'

Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ για φάουλ στον Σβαμπ.

21:36

48'

Κίτρινη κάρτα είδε ο Τρούγιτς για φάουλ στοον Μιχαηλίδη.

21:36

48'

Ο Πέλκας προσπάθησε να μπει στην περιοχή με την άμυνα της ΑΕΛ να διώχνει σε κόρνερ.

21:32

46'

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

45'

Ημίχρονο στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά στο σκορ με το πανέμορφο γκολ του Τζόλη. Η ΑΕΛ θα μπορούσε να ισοφαρίσει στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

21:19

45+2'

Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΛ να ισοφάρισε το σκορ. Σε φάουλ από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Ντουρμισάι ο οποίος προσπάθησε δύο φορές να πλασάρει αλλά η άμυνα του ΠΑΟΚ και δη ο Μιχαηλίδης απομάκρυνε.

21:16

45+1'

Ο ΠΑΟΚ βγήκε γρήγορα στην επίθεση, ο Καντουρί έδωσε στον Τζόλη αλλά η τελική πάσα του 18χρονου προς τον Άκπομ ήταν μπροστά και δόθηκε οφσάιντ.

21:13

44'

Απειλεί ο ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ έκανε τη σέντρα με τον Σβαμπ μέσα στην περιοχή να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω.

21:12

42'

Κίτρινη κάρτα είδε ο Ντουρμισάι για φάουλ στον Γιαννούλη.

40'

Πρώτη κίτρινη στο ματς. Θα τη δει ο Ίνγκασον.

21:07

38'

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ένα φάουλ που κέρδισε από τα αριστερά με την άμυνα της ΑΕΛ να απομακρύνει τη μπάλα.

21:04

35'

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει να πιέζει την ΑΕΛ ψάχνοντας τρόπο να πετύχει ένα ακόμη γκολ.

21:01

31'

Η ΑΕΛ στην επίθεση και θα κερδίσει κόρνερ από τα δεξιά το οποίο θα περάσει χωρίς αποτέλεσμα.

28'

Ο Φιλίπ έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει εκτός.

20:52

22'

Ο Ίνγκασον βρέθηκε μέσα στην περιοχή στα δεξιά αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει τη μπάλα.

20:48

19'

Κερδίζει νέο κόρνερ ο ΠΑΟΚ από τα αριστερά αυτή τη φορά.

20:46

16' ΓΚΟΛ

ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 1-0 (Τζόλης).Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με πανέμορφο γκολ του Τζόλη. Ο Μπίσεσβαρ σήκωσε τη μπάλα προς το νεαρό επιθετικό ο οποίος στην κίνηση έκανε το σουτ και νίκησε τον γκολκίπερ της ΑΕΛ.

20:41

10'

Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάποια καλή στιγμή στο ματς.

20:37

8'

Απειλεί η ΑΕΛ. Ο Τρούγιτς μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ πάνω από την εστία.

20:36

7'

Κερδίζει κόρνερ ο ΠΑΟΚ, το πρώτο στο ματς.

20:35

6'

Προσπαθεί ο ΠΑΟΚ να απειλήσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα έως τώρα.

20:31

2'

Απαντάει ο ΠΑΟΚ. Ο Γιαννούλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

20:30

1'

Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ με τον Τόρζε να κάνει το σουτ και τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει τη μπάλα.