Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020 19:15 Αθλητισμός

Roland Garros: Βασιλιάς στο χώμα ο Ναδάλ! Διέλυσε τον Τζόκοβιτς και ισοφάρισε τον Φέντερερ

Τον λένε βασιλιά της σκόνης κι όχι άδικα. Ο Ράφα Ναδάλ αποτελεί πλέον συνώνυμο του Roland Garros καθώς έφτασε στην κατάκτηση του 13ου τίτλου στο γαλλικό όπεν, όπου έχει υποστεί μόλις δύο ήττες σε 102 αγώνες! Ο Ισπανός τενίστας πανηγύρισε την 100ή νίκη του στο Παρίσι με επιβλητικό τρόπο καθώς ισοπέδωσε στον τελικό τον Νόβακ Τζόκοβιτς, νο.1 στην παγκόσμια κατάταξη, με 3-0 σετ (6-0, 6-2, 7-5). Κι έφτασε σε ένα πιο σημαντικό επίτευγμα καθώς πανηγύρισε έναν τίτλο Grand Slam για 20ή φορά στην καριέρα του ισοφαρίζοντας την εκπληκτική επίδοση του Ρότζερ Φέντερερ. Ο τίτλος για τον G.O.A.T., τον καλύτερο όλων των εποχών στο τένις, είναι υπόθεση του Ελβετού και του Ισπανού, δύο μεγάλων αντιπάλων στο κορτ τα τελευταία 15 χρόνια αλλά και δύο καλών φίλων...

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς πάντως, ο οποίος έπεται με 17 Grand Slam συμπληρώντας την εκπληκτική τριάδα των λεγόμενων Big 3, που κυριαρχούν στα κορτ από το 2003 έχοντας κατακτήσει 57 από τα 71 τελευταία major τουρνουά, προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο σετ αλλά πλέον ήταν αργά. Ο Ναδάλ τελείωσε το παιχνίδι και το τουρνουά δίχως να χάσει σετ! Πανηγύρισε την 999η νίκη στην καριέρα του και τον 60ό τίτλο σε χωμάτινη επιφάνεια. Ενας ζωντανός θρύλος του παγκόσμιου τένις.

Στο πρώτο σετ ο Ναδάλ θέλησε να δείξει ξεκάθαρα ποιος είναι το αφεντικό στο χώμα. Και το έκανε με εκκωφαντικό και άκρως εντυπωσιακό τρόπο λες και έπαιζε απέναντι σε παίκτη που βρισκόταν πάνω από το... 100 στην παγκόσμια κατάταξη. Ο Ισπανός άρχισε το παιχνίδι με μπρέικ (1-0) και συνέχισε ακάθεκτος επιτυγχάνοντας άλλα δύο μπρέικ (0-3, 0-5) και φτάνοντας στην επικράτηση με 6-0 έπειτα από 48 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Τζόκοβιτς προσπάθησε να αντιδράσει προκειμένου να ισορροπήσει το παιχνίδι. Ωστόσο και πάλι ο Ναδάλ έφτασε σε ένα γρήγορο μπρέικ (2-1) κι ένα ακόμη στη συνέχεια (4-1) φέρνοντας εκ νέου σε εξαιρετικά δύσκολη θέση τον Σέρβο τενίστα, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε έντεκα αβίαστα λάθη αντί μόλις ενός του Ισπανού, που ήταν σχεδόν αλάνθαστος. Στο φινάλε του δεύτερου σετ, ο Ναδάλ είχε συνολικά μόλις τρία λάθη αντί 28 του Τζόκοβιτς! Κι έπειτα από 51 λεπτά πέτυχε το 6-2, φτάνοντας σε ένα εύκολο 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Τζόκοβιτς θύμισε κάτι από το νο.1 στον κόσμο και σταδιακά άρχισε να βρίσκει λύσεις και απαντήσεις στα χτυπήματα του Ναδάλ. Το σετ ήταν κλειστό μέχρι το πέμπτο γκέιμ (2-2), όπου ο Ναδάλ έκανε μπρέικ (3-2) στον Σέρβο, ο οποίος όμως πανηγύρισε το πρώτο μπρέικ (3-3) στο παιχνίδι έπειτα από 20 γκέιμ! Οι δυο παίκτες διατήρησαν το σερβίς τους μέχρι το ενδέκατο γκέιμ (5-5). Εκεί όμως ο Ναδάλ έκανε ένα καθοριστικό μπρέικ φτάνοντας στο 6-5. Στη συνέχεια διατήρησε το σερβίς του (7-5) και έφτασε σε μια μεγαλειώδη νίκη με 3-0 σετ επί ενός σπουδαίου αντιπάλου έπειτα από δυόμισι ώρες.