Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020 19:50 Αθλητισμός

Με ανατροπή στην κορυφή ο Βόλος - 2-1 τον ΠΑΣ

Ο Αμρ Ουάρντα έκανε σόου στην πρώτη του παράσταση στο Πανθεσσαλικό με εξαιρετική εμφάνιση και βοήθησε τον Βόλο να επικρατήσει με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα με ανατροπή.  Πλέον η ομάδα του Άνχελ Λόπες έχει πετύχει τρεις νίκες σε πέντε παιχνίδια.

ΟΠΑΣ Γιάννινα σκόραρε από τα... αποδυτήρια με τον Παμλίδη μόλις στο 3' μετά από ασίστ του Σιόντη με υπέροχη προσπάθεια να γράφει το 1-0. Ο Βόλος πήρε μέτρα στο γήπεδο και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 23ο λεπτό με τον Ουάρντα, αλλά με τη βοήθεια του VAR ο διαιτητής  Τσαγκαράκης  ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ για φάουλ του Δουβίκα.

Αφού παρέμεινε το 1-0 ο ΠΑΣ είχε και ευκαιρία για το 2-0 στο 36' ωστόσο ο Κρίζμαν μετά την εξαιρετική κάθετη του Καρτάλη, δεν κατάφερε να περάσει τον Γκαραβέλη για να σκοράρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 56' κατάφερε να ισοφαρίσει. Ο Μαρτίνες έκανε απίθανη προσπάθεια, με τον Σάλιακα να κάνει χέρι σε κεφαλιά του Ουάρντα, και τον Μπαριέντος να μην αφήνει το... δώρο να πάει χαμένο για το 1-1

Μετά την ισοφάριση το παιχνίδι είχε «τρελό» ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν μεγάλες ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στο 65' ο Μαρτίνες από εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή σούταρε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη, ενώ ο Φερράρι έσωσε τον Βόλο τρία λεπτά μετά από κεφαλιά του Παντελάκη, καθώς έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του Γκαραβέλη.

Ο  Ουάρντα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο ντεμπούτο του με τον Βόλο, αφού με πολύ ωραία κεφαλιά (77') μετά από κόρνερ του Μπαριέντος, έδωσε την σπουδαία νίκη στον Βόλο (2-1) που έπιασε προσωρινά τον Άρη στην κορυφή!

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ