Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2021 21:55 Αθλητισμός

Επαγγελματική νίκη ο Άρης κόντρα στην ΑΕΛ

Με γκολ του Ρόουζ ο Άρης νίκησε με 1-0 την προτελευταία ΑΕΛ στη Θεσσαλονίκη και ανέβηκε στη 2η θέση, περιμένοντας τα ματς της Τετάρτης.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι δεδομένη, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν να φανεί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Οι Θεσσαλοί μπήκαν καλά στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και κράτησαν μακριά από την περιοχής του Μπάγιτς τους κίτρινους, οι οποίοι όμως σταδιακά πήραν τον έλεγχο.

Ο Άρης είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 17′ με την κεφαλιά του Γκαρσία, έχασε τον Μαντσίνι λόγω ενοχλήσεων στο 19′ (μπήκε ο Μάνος) και τελικά άνοιξαν το σκορ στο 30′, όταν μετά το κόρνερ του Γκάμα ο Δεληζήσης πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ρόουζ από κοντά, με τον ίδιο τρόπο, βρήκε δίχτυα (1-0).

Λίγα λεπτά μετά, στο 34′, ο Σάσα άγγιξε το 2-0 αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ, με τους Θεσσαλονικείς να ελέγχουν πλήρως την κατάσταση. Κάτι που δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ο ρυθμός πάντως ήταν πεσμένος. Τα λεπτά περνούσαν χωρίς να γίνεται κάτι αξιόλογο και οι προπονητές άρχισαν τις αλλαγές, με την ΑΕΛ να παίρνει κάποια μέτρα στο γήπεδο ψάχνοντας την ισοφάριση.

Όσο κι αν την έψαξε όμως, δεν τη βρήκε ποτέ, αφού ο Άρης ήταν σοβαρός και πήρε τους τρεις βαθμούς, με τους οποίους ανεβαίνει στη 2η θέση, στο -9 από τον Ολυμπιακό και στο +2 από την ΑΕΚ, έχοντας όμως ένα ματς περισσότερο.

Άρης: Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (69′ Σάκιτς), Ρόουζ, Δεληζήσης, Ιωάννου, Σάσα, Τζέγκο (69′ Ματίγια), Μπερτόλιο (88′ Κάτσε), Γκάμα (69′ Σίλβα), Ματέο, Μαντσίνι (19′ Μάνος).

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Καρανίκας, Μιχαήλ, Σπαρβ (46′ Μιλοσάβλιεβιτς), Ντουρμισάι, Τσόσιτς, Ζίζιτς, Πινακάς (83′ Γλυνός), Κολομπίνο, Νικολιάς, Τρούγιτς (65′ Ακούνια).