Image
Πέμπτη 01 Απριλίου 2021 16:35 Αθλητισμός

Ελλάδα - Γεωργία: Η εθνική μας ήταν άοσμη, άνευρη και χωρίς φαντασία

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου έδειξε το κακό της πρόσωπο κόντρα στη Γεωργία και ήρθε ισόπαλη 1-1, στο γήπεδο της Τούμπας, στον δεύτερο αγώνα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Δημιουργικά αγκομαχούσε και μόνο ο Κώστας Φορτούνης έδειξε διάθεση να βγάλει την ομάδα μπροστά όπως έκανε στο 8ο λεπτό όταν πέρασε στον Γιαννούλη, ο οποίος σέρβιρε στον Τζόλη, αλλά το πλασέ του τελευταίου κατέληξε ψηλά άουτ.

Οι Γεωργιανοί ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι, με τον Κβαρατσκέλια να δείχνει τις διαθέσεις του στο 28 με υπέροχη ατομική ενέργεια που έκοψε τελευταία στιγμή ο Τζαβέλας, ενώ στο 68 ο Βλαχοδήμος απέκρουσε με υπερένταση την εκτέλεση φάουλ του Αμπουρτζάνια.

«Δεν είχαμε σωστές τοποθετήσεις στο γήπεδό, ήμασταν εκτός ρυθμού είχαμε πολλά προβλήματα με τη δική μας εμφάνιση, αλλά και με τον αντίπαλο που μας δυσκόλεψε» υπογράμμισε ο ομοσπονδιακός προπονητής Τζον Φαν’τ Σχιπ.

Κι αν η Εθνική μας ομάδα φάνηκε τυχερή και προηγήθηκε από το αυτογκόλ του Κακαμπάτζε στο 76, η Γεωργία ήταν πιο ικανή και ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα, με τον δαιμόνιο Κβαρατσκέλια να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της Ελλάδας. Τελικό σκορ 1-1.

Στην 3η θέση με δύο βαθμούς η Ελλάδα και έχασε την αξία της η ισοπαλία με την Ισπανία, η οποία στο άλλο ματς του ομίλου κέρδισε με 3-1 το Κόσοβο και προηγείται με επτά βαθμούς σε τρεις αγώνες.

Το σκορ άνοιξε με εξαιρετικό σουτ ο Ντάνι Όλμο στο 34, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Φεράν Τόρες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το Κόσοβο μείωσε στο 70. Άστοχη έξοδος του Σιμόν, που έχασε την μπάλα από τον Χαλίμι, ο οποίος με αριστοτεχνικό σουτ την έστειλε τα δίχτυα για το 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζέραρντ Μορένο στο 75.

Η δεύτερη στον όμιλο Σουηδία κέρδισε σε φιλικό την Εσθονία με 1-0 με σκόρερ τον Μάρκους Μπεργκ στο 3ο λεπτό.