Δευτέρα 05 Απριλίου 2021 15:05 Αθλητισμός

Δεν είσαι μόνος: Αποχώρησε από το γήπεδο η Βαλένθια λόγω ρατσιστικής επίθεσης

Στην Ισπανία, στον αγώνα μεταξύ της Κάντιθ με την Βαλένθια, οι φιλοξενούμενοι αποχώρησαν προσωρινά από τον αγωνιστικό χώρο, αντιδρώντας με αυτόν τον τρόπο στη ρατσιστική επίθεση σε βάρος του αμυντικού της ομάδας τους, Μουκτάρ Ντιακαμπί.
Με αυτό το συγκλονιστικό πρωτοσέλιδο και το μήνυμα στον τίτλο «ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ» η εφημερίδα MARCA στέκεται στο πλευρό του Μουχτάρ Ντιακαμπί θύμα λεκτικής ρατσιστικής επίθεσης από τον Χουάν Κάλα στον αγώνα της Βαλένθια με την Κάντιθ.

Ο 24χρονος Γάλλος αμυντικός ισχυρίζεται σύμφωνα με το ρεπορτάζ πως ο Ισπανός Κάλα, παίκτης της ΑΕΚ τη σεζόν 2011-2012 τον εξύβρισε με φράση ρατσιστική. Ο Ντιακαμπί αρχικά πλησίασε και τον απώθησε αντίκρυσε και κίτρινη κάρτα αλλά στη συνέχεια εξερράγη προσπαθώντας να βρει μάταια το δίκιο του και ο αγώνας διακόπηκε στο 32ο λεπτό.

Οι παίκτες της Βαλένθια αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τη ρατσιστική επίθεση και επανήλθαν μετά από 20 λεπτά χωρίς τον Ντιακαμπί, οποίος αντικαταστάθηκε για ευνόητους λόγους από τον προπονητή του.

Η Βαλένθια με επίσημη ανακοίνωση καταδίκασε το ρατσιστικό επεισόδιο αναφέροντας ότι είναι θλιβερή μέρα για το άθλημά και πως ο σεβασμός και το πνεύμα του ποδοσφαίρου έχουν χαθεί. Το ματς τελικά έληξε με νικήτρια 2-1 την Κάντιθ και ο Κάλα πέτυχε το ένα γκολ.