Image
Τετάρτη 07 Απριλίου 2021 20:20 Αθλητισμός

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός: Το πέναλτι που δόθηκε με VAR και 1-0

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου άνοιξε το σκορ στο ματς ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός, στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, στα Γιάννενα.

Στο 49ο λεπτό του αγώνα, ο διαιτητής πήγε στο VAR να δει φάση που έγινε μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού. Ο Κάστρο έκανε το σουτ, με τον Μπα να κοντράρει και ο Λετονός ρέφερι είδε τη φάση στο VAR για χέρι του κεντρικού αμυντικού.

Στο 50′ ο Τρεϊμάνις και αφού είδε τη φάση σε επανάληψη, έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι, με την μπάλα να χτυπάει πρώτα στο στήθος του Μπα και στη συνέχεια στο χέρι του.

Η απόφαση του διαιτητή προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των «ερυθρόλευκων», ενώ είδε και την κίτρινη κάρτα ο Μπα.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Εραμούσπε, ο οποίος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της αναμέτρησης.