Image
Σάββατο 24 Απριλίου 2021 17:00 Αθλητισμός

Τσιτσιπάς: Σκορπάει τρόμο και στη Βαρκελώνη, διέλυσε Σίνερ και προκρίθηκε στον τελικό

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν έχει αντίπαλο στο χώμα. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε το 9/9 (σ.σ. χωρίς να έχει χάσει καν σετ) στη χωμάτινη επιφάνεια, νικώντας άνετα και τον Γιάνικ Σίνερ με 2-0 σετ (6-3, 6-3) και παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό της Βαρκελώνης.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έβαλε πλώρη για το δεύτερο σερί τίτλο του (!), διαλύοντας σε 83 λεπτά τον 20χρονο ταλαντούχο Ιταλό, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντισταθεί στα τρομερά χτυπήματα του Στέφανου. Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον τελικό θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Ράφα Ναδάλ – Πάμπλο Καρένιο Μπούστα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος έχει κατακτήσει τον τίτλο την περασμένη εβδομάδα στο Μόντε Κάρλο, παραμένει φέτος αήττητος στο χώμα και δεν έχει χάσει ούτε σετ (17-0). Με τη νίκη του επί του Σίνερ, μάλιστα, έφτασε τις 26 για τη φετινή σεζόν, πιάνοντας τον Αντρέι Ρούμπλεφ στην κορυφή της σχετικής λίστας!