Σάββατο 14 Μαΐου 2022 22:00 Αθλητισμός

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα και επέστρεψε στην Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε και πάλι ομορφιές στον αγωνιστικό χώρο και κόντρα σε έναν ΠΑΣ Γιάννινα χωρίς κίνητρο έφτασε εύκολα στη νίκη (4-0) και επέστρεψε στην… Ευρώπη, μετά από απουσία πέντε ετών, μια εβδομάδα πριν παίξει κόντρα στον ΠΑΟΚ για την επιστροφή του στους τίτλους, στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός έστησε… πάρτι επιστροφής στην Ευρώπη μέσα στη Λεωφόρο, φτάνοντας σε ένα εντυπωσιακό 4-0 κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, σε ματς για την σε ματς για την 9η αγωνιστική των play out της Superleague 1.
Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που είχε από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα, αναγκάζοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει αμυντικό ρόλο, πιέζοντας σε όλους τους χώρους και προσπαθώντας να πλησιάσει την αντίπαλη εστία με αξιώσεις.

Η πρώτη μεγάλη φάση του “τριφυλλιού” ήρθε στο 18′. μετά από εκτέλεση “στημένου”, ο Σένκεφελντ πήρε την κεφαλιά στην μικρή περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, όπως και ο Παλάσιος με προβολή. Δυο λεπτά μετά, ο Αργεντινός έστειλε με κεφαλιά την μπάλα να περάσει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο… τέμπο, αναγκάζοντας τον Λοντίγκιν να κάνει σημαντικές και εντυπωσιακές επεμβάσεις. Στο 27′ έβγαλε “τακουνάκι” του Βιγιαφάνιες και στο 28′ έδιωξε σουτ και στη συνέχεια κεφαλιά του Βέλεθ.

Το γκολ ήταν θέμα χρόνου για να έρθει. Στο 37′ ο Αϊτόρ πήρε την μπάλα στο κέντρο και την “έσπασε” στα αριστερά στον Χουάνκαρ, με τον τελευταίο να γυρίζει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, τον Αϊτόρ να κάνει… τσαφ, αλλά τον Βιγιαφάνιες να έρχεται από πίσω και να την στέλνει στο δεξί “παράθυρο” του Λοντίγκιν για το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να πετύχει ένα ακόμα γκολ κι έτσι να.. διώξει κάθε άγχος. Μάλιστα, ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς την “τόνωσε” μεσοεπιθετικά, βάζοντας στο ματς Καρλίτος και Μαουρίτσιο. Το “τριφύλλι” διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, κερδίζοντας κάθε… μάχη εντός αγωνιστικού χώρου και οι δυο αλλαγές του τεχνικού των “πρασίνων” ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Βραζιλιάνος μέσος αρχικά (60′) και στη συνέχεια ο Ισπανός επιθετικός (62′). τα υπόλοιπα λεπτά απέκτησαν… διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Χουάνκαρ να διαμορφώνει στο 87′ το τελικό 4-0.