Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022 21:50 Αθλητισμός

Συνεχίζει αήττητη η Εθνική Γυναικών

«Τρία στα τρία» για την Εθνική Γυναικών στον 7ο προκριματικό όμιλο του Ευρωμπάσκετ 2023. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε άνετα με 86-61 της Εσθονίας στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο, υποχρεώνοντας τις φιλοξενούμενες στη δεύτερη ήττα τους. Επόμενος αντίπαλος της «γαλανόλευκης» η Μεγάλη Βρετανία (27/11, 18.00, Ρόδος).

Η Άρτεμις Σπανού με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ οδήγησε την επίθεση της Εθνικής, έχοντας άξια συμπαραστάτρια την Μαριέλλα Φασούλα με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Διψήφιες ήταν και οι Ελεάννα Χριστινάκη, Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου, σημειώνοντας από 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-30, 66-50, 86-61

Η προσήλωση στην άμυνα απλοποίησε το έργο της ΕΘνικής, η οποία κράτησε στους 4 πόντους τις Εσθονές μέχρι το 7΄ εξασφαλίζοντας με το... καλησπέρα μία διαφορά 19 πόντων (23-4). Η φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν, τρέχοντας ένα επιμέρους 18-4 μέχρι το 13΄ και μειώνοντας στους 5 πόντους (27-22) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά μέχρι εκεί... Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κυριάρχησε πάλι στο παρκέ, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (44-30). Με την Εσθονία να... μένει από δυνάμεις και τις Σπανού, Σταμολάμπρου να είναι ασταμάτητες, η Εθνική επέβαλε τον ρυθμό της στην τρίτη περίοδο, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +16 (66-50 στο 30΄) και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.
Διαιτητές: Μπακί (Τουρκία), Πρπα (Σερβία), Σταν (Ρουμανία)
Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 11 (1), Δίελα 5 (1), Φασούλα 18, Σπανού 19 (1), Τζανετάτου, Καρλάφτη 9 (1), Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου 2, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 9 (1), Σταμάτη 5 (1), Σταμολάμπρου 11 (1).
ΕΣΘΟΝΙΑ (Μαγένιεκς): Κανγκούρ, Ράτασεπ 6, Λας, Κόστερ 9 (1), Γάαμα, Ποκ 10, Μπράτκα 9 (1), Κόοριτς 5 (1), Τοκς 11(2), Ούπρους 1, Πουλκ 10 (2), Πολντμάα.